ja mam poprawę pierwszego semestru niestety jutro ostatni termin i potrzebuje coś o życiu codziennym greków oraz co to była demokracja ateńska na czym polegała i w ogóle, bardzo pilne

ja mam poprawę pierwszego semestru niestety jutro ostatni termin i potrzebuje coś o życiu codziennym greków oraz co to była demokracja ateńska na czym polegała i w ogóle, bardzo pilne
Odpowiedź

Życie greków było bardzo urozmaicone . Mężczyźni mieli przywileje , takie jak udział w życiu politycznym swojego polis , ale miał także obowiązki , np. obronę miasta w razie ataku . A kobiety ? Chroniło je prawo , ale nie było mowy o życiu publicznym . Podobnie traktowano obcych , spoza granic Grecji . Inna rzecz to z kolei niewolnicy , nie mieli zbyt wielu praw i nie byli zaliczani do grona obywatelskiego . Do jednych z nich należał Sąd Skorupkowy, przez co nikt nie mógł się czuć bezpieczny. Obecnie większość państw na świecie opiera się na demokracji i dorobku cywilizacyjnym Greków.

Grecy nazwali swoją ojczyznę Hellada a siebie samych Hellenami.  Grecy trudnili sie : rybołóstwem, oraz rzemiosłem. Grecy potrafili rzeglować i wznosic świątynie.  W starożytnej grecji niezależne państwo nazywano polis. Centrum każdego stanowiła Agora   -----------------------------------------------------------------------------------------------------    W atenach powstał ustrój nazywany demokracją - co oznacza władzę ludu.  Rządy sprawowali tylko obywatele. Wszyscy ateńczycy tworzyli zgromadzenie ludowe zwane eklezją.   Demagog - polityk głoszącyhasła liczące na poklask. Strateg - wysoki rangą dowódca w armii lub flocie. Ostarcyzm - rodzaj tajnego głosowania, podczas którego obywatele typowali osoby podejrzane o dążenie do tyranii i zasługujące na wygnanie z miasta na 10 lat.      

Dodaj swoją odpowiedź