Uzasadnij prawdomówność słów ; Rodem warszawianin,sercem Polak,a talentem świata obywatel (minimum 10 zdań) (z Fryderyka Chopina)

Uzasadnij prawdomówność słów ; Rodem warszawianin,sercem Polak,a talentem świata obywatel (minimum 10 zdań) (z Fryderyka Chopina)
Odpowiedź

W "Dzienniku Polskim z dnia 18.X.1849 r  w nekrologu  C. K. Norwid o F. Chopinie napisał: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel, Fryderyk Chopin zeszedł z tego świata”.     „Rodem Warszawianin..” W młodości F. Chopin był związany bardzo mocno z Warszawą, ponieważ juz w tym samym roku, kiedy urodził się Fryderyk, jesienią, rodzina Chopina przeniosła się do tego miasta. Edukacja muzyczna Fryderyka Chopina rozpoczęła się bardzo wcześnie. Początkowo uczyła go matka. W wieku 6 lat  rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. W latach 1818 – 1819 grywał jako „cudowne dziecko” w salonach warszawskich. W roku 1826, po ukończeniu Liceum Warszawskiego, zapisał się na I rok Szkoły Głównej kierowanej przez Józefa Elsnera, u którego się uczył.    „… sercem Polak…”   Najważniejszymi wartościami były dla niego dom rodzinny i kraj, co często podkreślał w swoich listach. Te tęsknoty przekładał na przepiękną, subtelną, wzruszającą, niezależnie od tego, czy były to wielkie kompozycje, czy też np. etiudy, z których uczynił małe arcydzieła. W każdym utworze łączył bogate treści emocjonalne z doskonałością formy, często czerpiąc inspiracje z polskiego folkloru. Był mistrzem stylizacji, wykorzystywał polskie tańce narodowe: kujawiak, mazur, oberek, krakowiak, polonez. F. Chopin głęboko przeżywał tragedię swego narodu. Odzwierciedlenie tego znajdujemy nie tylko w jego listach, ale i w muzyce, która wykazywała coraz silniejsze akcenty protestu, rozpaczy i tęsknoty. Fryderyk, kiedy dowiedział się tu o upadku powstania listopadowego, odczuł głęboką  rozpacz i żal. Wówczas prawdopodobnie stworzył słynną  Etiudę c-moll op. 10, zwaną Rewolucyjną.   „…a talentem świata obywatel”.  Fryderyk Chopin to najwybitniejszy kompozytor polski, pianista, twórca stylu narodowego, jeden z najbardziej znanych kompozytorów na przestrzeni dziejów. Po wyjeździe do Paryża często koncertował w Niemczech, Czechach, Anglii i Francji, zyskując sławę europejską. Twórczość Chopina zajmuje w muzyce romantycznej światowej specjalne miejsce.  W historii muzyki Chopin pozostał wielkim, fascynującym artystą, który narodowe walory muzyki przeniósł na najrozmaitsze formy i gatunki w sposób na tyle dyskretny, by uczynić je trwałą wartością dla całej ludzkości. Geniusz tego kompozytora zdominował twórczość wielu kompozytorów, również polskich – rówieśników Chopina, a także artystów starszej i młodszej generacji. Twórczość Chopina wywarła istotny wpływ na inne rodzaje muzyki fortepianowej twórców późniejszych, ponieważ stała się bogatym źródłem informacji formotwórczych, fakturalnych, przekazując rodzaj materiału muzycznego, specyficzny rodzaj ruchu (głównie taneczność), specyficzny rodzaj tonalności.  Twórczość ta doprowadziła do pogłębienia wartości wyrazowych stylu brillant, wszechstronnego rozwoju faktury fortepianowej oraz konstrukcyjnego i wyrazowego traktowania dynamiki i agogiki.   Pozdrawiam.

Dodaj swoją odpowiedź