Napiszę ci prostszym sposobem:) Najpierw obliczymy ile zapłacił za 30 dag szynki: - więc trzeba podzielic 18,20zł na 10 ponieważ 1 kilogram to 100dag 18,20zł : 10dag = 1,82zł - z tego wnioskujemy że 10 dag szynki kosztował 1,82zł. Klient kupił 30 dag takiej szynki więc cenę 10 dag trzeba pomnożyc przez 3 1,82zł x 3 = 5,46zł - i wyszło że za szynkę zapłacił 5,46 zł. Teraz trzeba odjąc od sumy zakupów cenę szynki: 11,26zł - 5,46zł = 5,80zł - wyszło że 2/5 dag sera kosztuje 5,80zł czyli, klient kupił 40 dag tego sera (ponieważ 100dag : 5 = 20 dag) więc musimy obliczyc ile kosztowało 10 dag sera 5,80 zł: 4 = 1,45zł - teraz obliczamy ile kosztował kilogram tego sera. Więc musimy cenę 10dag pomnożyc przez 10 1,45zł x 10 = 14,50zł Odp: Kilogram tego sera kosztował 14,50zł. Jakbyś czegoś nie zrozumiała to pisz:) POZDRAWIAM!!!:)
Za 25 kg sera i 30 dag szynki zaplaciłem 11,26zł. Kilogram szynki kosztował 18.20 zł. Ile kosztowal kilogram sera>? Prosze o wytłumaczenie tego zadania bo nie rozumiem>Daje najj
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź