Za 25 kg  sera i 30 dag szynki zaplaciłem 11,26zł. Kilogram szynki kosztował 18.20 zł. Ile kosztowal kilogram sera>? Prosze o wytłumaczenie tego zadania bo nie rozumiem>Daje najj

Za 25 kg  sera i 30 dag szynki zaplaciłem 11,26zł. Kilogram szynki kosztował 18.20 zł. Ile kosztowal kilogram sera>? Prosze o wytłumaczenie tego zadania bo nie rozumiem>Daje najj
Odpowiedź

Napiszę ci prostszym sposobem:)   Najpierw obliczymy ile zapłacił za 30 dag szynki:  - więc trzeba podzielic 18,20zł na 10 ponieważ 1 kilogram to 100dag                18,20zł : 10dag = 1,82zł  -  z tego wnioskujemy że 10 dag szynki kosztował 1,82zł. Klient kupił 30 dag takiej szynki więc cenę 10 dag trzeba pomnożyc przez 3                 1,82zł x 3 = 5,46zł  - i wyszło że za szynkę zapłacił 5,46 zł. Teraz trzeba odjąc od sumy zakupów cenę szynki:                11,26zł - 5,46zł = 5,80zł  - wyszło że 2/5 dag sera kosztuje 5,80zł czyli, klient kupił 40 dag tego sera (ponieważ 100dag : 5 = 20 dag) więc musimy obliczyc ile kosztowało 10 dag sera               5,80 zł: 4 = 1,45zł  - teraz obliczamy ile kosztował kilogram tego sera. Więc musimy cenę 10dag pomnożyc przez 10               1,45zł x 10 = 14,50zł   Odp: Kilogram tego sera kosztował 14,50zł.              Jakbyś czegoś nie zrozumiała to pisz:)                                              POZDRAWIAM!!!:)

Dodaj swoją odpowiedź