Za 2 grejpfruty i 6 owoców kiwi zapłacono 4,50zł. Cena jednego grejpfruta była 1,5 razy wyższa od ceny owocu kiwi. Ile kosztował jeden grejpfrut a ile jeden owoc kiwi ?

Za 2 grejpfruty i 6 owoców kiwi zapłacono 4,50zł. Cena jednego grejpfruta była 1,5 razy wyższa od ceny owocu kiwi. Ile kosztował jeden grejpfrut a ile jeden owoc kiwi ?
Odpowiedź

x - grejpfruty y - kiwi   {2x + 6y = 4.5 {x=1.5y   {2(1.5y) + 6y = 4.5 {x=1.5y   {3y + 6y = 4.5 {x=1.5y   9y = 4.5 y = 0.5 zł x = 1.5 * 0.5 = 0.75 zł   Odp: jedno kiwi kosztowalo 50 gr a jeden grejpfrut 75 gr.    

to jest układ równań: 2g+6k=4,5 g=1,5k   2*1,5k+6k=4,5 g=1,5k   3k+6k=4,5 g=1,5k   9k=4,5 k=0,5 g=1,5*0,5=0,75 Kiwi-1sztuka=0,5zł Grapefruit-1sztuka=0,75zł

Dodaj swoją odpowiedź