Mrówki tworzą złożone społeczności o wyraźnej strukturze hierarchicznej i ściśle przydzielonych obowiązkach. Robotnice mają do spełnienia funkcje usługowe. Budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie, opiekują się potomstwem. Rolą samców jest zaplemnienie królowej; po tym giną. Zadaniem królowej jest składanie jaj, z których po przeobrażeniu powstają nowe mrówki, a także regulacja działania społeczności za pomocą feromonów. Mrówki żyją w zorganizowanej społeczności, w której każda z nich odgrywa przypisaną sobie rolę, przyczyniając się do właściwego funkcjonowania całego mrowiska. Setki tysięcy mrówek żyją w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin. Cały czas pracując, mieszają one glebę, spulchniają ją i wzbogacają. Podobnie funkcjonują inne zwierzęta - chodzi o podzielenie zadań i współpracę !
Na czym polega życie owadów społecznych na przykładzie (JEDNYM!) mrówek , os , trzmieli , pszczół i termitów ? Praca na ok. pół strony A4 . Dziękuje za pomoc za najlepszą odpowiedź dam naj .
Na czym polega życie owadów społecznych na przykładzie (JEDNYM!) mrówek , os , trzmieli , pszczół i termitów ? Praca na ok. pół strony A4 . Dziękuje za pomoc za najlepszą odpowiedź dam naj . ...