Dwa ciała rzucono pionowo do góry z szybkością początkową v0=24,5m/s w odstępie czasu delta t=1s. Po jakim czasie i najakiej wysokości miną się te ciała. Wartość przyspieszenia przyjąć g=10m/s2.

Dwa ciała rzucono pionowo do góry z szybkością początkową v0=24,5m/s w odstępie czasu delta t=1s. Po jakim czasie i najakiej wysokości miną się te ciała. Wartość przyspieszenia przyjąć g=10m/s2.
Odpowiedź

v₁=24,5m/s g≈10m/s²   t=v/g t₁=24,5m/s / 10m/s² = 2,45s   h=gt²/2 h₁=10m/s²·(2,45s)²/2=30,0125m   t₂=2,45s-1s=1,45s   Ek₁=0,5·m·v² Ek₁(Em)=0,5·m·(24,5m/s)²=300,125m [J]   Δv=g·t Δv=10m/s²·1,45s=14,5m/s   v₂=v₁-Δv v₂=24,5m/s-14,5m/s=10m/s   Ek₂=0,5·m·v² Ek₂=0,5·m·(10m/s)²=50m [J]   Epc=Ek₁-Ek₂ Epc=300,125m [J] - 50m [J] = 250,125m [J]   Epc=m·g·h 250,125m [J] = m·10m/s²·h₂ 10m/s²·h₂=250,125m²/s² h₂=25,0125m   Δh=h₁-h₂ Δh=30,0125m-25,0125m=5m   Δh=gt²/2+v₀t+gt²/2 Δh=gt²+gt² Δh=2gt² 5m=2·10m/s²·t² 2,5m=10m/s²·t² t²=0,25s² t=0,5s   t=0,5s g≈10m/s² h=gt²/2 h₃=10m/s²·(0,5s)²/2=1,25m   h=30,0125m-1,25m=28,7625m t(c)=2,45s+0,5s=2,95s   Odp.: Miną się na wysokości 28,7625m po 2,95s.  

Dodaj swoją odpowiedź