Czy warto uczyć się języków obcych?
Początek XXI w. stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Należymy do pokolenia, które za kilkanaście lat będzie należało do jednej, wspólnej rodziny - Europy. W momencie, kiedy Polska wejdzie do Unii Europejskiej (a stanie się to byś może w 2006 roku) staną przed nami otworem wszystkie granice krajów Europy. W tej sytuacji należałoby zastanowić się,czy jest się uczyć języków obcych. Argumentów na "TAK" jest wiele.
Po pierwsze - wyobraźmy sobie człowieka, który nie zna języków, którymi posługują się Europejczycy (m.in. język angielski, niemiecki).Byłby niezdolny do jakiegokolwiek kontaktu z ludźmi z innych krajów. Bo przecież otwarte granice, to możliwość podróżowania i poznawania nowych ludzi, nowych zwyczajów. Bez znajomości języków obcych człowiek czułby się zagubiony i bezradny.
Nie mogę pominąć również faktu, iż w dzisiejszych czasach do pracy, coraz bardziej potrzebna jest umiejętność posługiwania się językami obcymi. To właśnie dzięki tej znajomości wielu ludzi znajduje dobrą prace. W przyszłości takich ludzi powinno być coraz więcej, gdyż zapotrzebowanie na osoby, które znają języki obce stale rośnie. Dlatego warto się uczyć języka angielskiego lub niemieckiego już od najmłodszych lat, bo w przyszłości bardzo mogą nam się przydać.
Ponadto człowiek o niższym wykształceniu ma mniejszą szansę znalezienia pracy od człowieka wykształconego. Jestem przekonany, że każda osoba ucząca się innych języków szybko przekona się, że taka znajomość się opłaca.
Jedynym kontrargumentem, nad którym można się zastanowić to sprawa języka ojczystego.
Nie można przecież pominąć faktu, że najważniejszą rzeczą jest umiejętność posługiwania się językiem ojczystym. Znajomość arcydzieł literatury własnego kraju, jego zwyczajów i historii-to podstawa. Moim zdaniem umiejętność posługiwania się językami obcymi, nie zwalnia z obowiązku pogłębiania wiedzy o literaturze własnego kraju.
Myślę, że połączenie tych dwóch umiejętności to ideał, do którego powinniśmy dążyć.
Mam nadzieję, że moje argumenty potwierdzają tezę, że warto uczyć się języków obcych