Za 2/5 kg sera i 30 dag szynki zaplacilem 11,26zl. Kilogram szynki kosztowal 18,20zl. Ile kosztowal kilogram sera? :)

Za 2/5 kg sera i 30 dag szynki zaplacilem 11,26zl. Kilogram szynki kosztowal 18,20zl. Ile kosztowal kilogram sera? :)
Odpowiedź

30 dag= 0,3 kg 0,30 kg * 18,20 zl/kg= 5,46 zl 11,26 zl-5,46 zl= 5,8 zl - tyle zaplacilismy za 2/5 kg sera 2/5 kg * x zl/kg= 5,8 zl/*5/2 x= 58/10 *5/2 =14,5 zl Kilogram sera kosztowal 14,50 zl.

30 dag=0,3 kg   0,3 * 18,20 =5,46 zł = tyle kosztowało 0,3 szynki   11,26 - 5 ,46 =5,80 zł  = tyle kosztuje 2/5 kg sera   2/5=0,4   5,80 : 0,4= 14,50 = tyle kosztuje 1 kg sera   odp 14,50 zł    

Dodaj swoją odpowiedź