Kryzys państwa piastów w latach 30 Xi w. a) przyczyny kryzysu b) przebieg procesu Kalendarium wydarzeń aż do odnowienia państw przez Kazimierza Odnowiciela Proszę o pomoc !

1.Przyczyny: a. Panowała walka o tron. b. Polska była księstwem uzależnionym od Niemiec c. Toczyła się walka o tron d. Wrogie stosunki z sąsiadami e. Kraj wyczerpany walkami Mieszko II (1025 r.- 1034 r.) - Był synem Bolesława Chrobrego. - 1025 r.- koronacja. - 1031 r.- atak Niemców i Rusinów. U władzy jest brat Mieszka- Bezprym, król ucieka do Czech. - 1032 r.- powrót Mieszka z Czech. Odzyskanie władzy za cenę zrzeczenia się korony i uznanie zwierzchnictwa cesarza Konrada II.   Kazimierz I Odnowiciel (1034 r.- 1058 r.) - Był synem Mieszka II. - Powstanie ludowe: niszczenia grodów, kościołów, zabójstwa duchownych i urzędników. - 1034 r.- wygnanie księcia. (Możni). - 1039 r.- najazd Czechów, ogromne zniszczenia, utrata Śląska i Małopolski. - Jednoczonie kraju z pomocą Niemców i Rusinów (od 1039 r.): Wielkopolska, Małopolska, Pomorze Gdańskie. - 1047 r.- podbój Mazowsza. - 1050 r.- odebranie Śląska. - Przeniesienie stolicy do Krakowa. - Nadania ziemi dla wojów i Kościoła. - Sprowadzenie benedyktynów, nowe grody.   Bolesław II Śmiały (1058 r.- 1079 r.) - Syn Kazimierza Odnowiciela. - Aktywna polityka zagraniczna, interwencja na Węgrzech i Rusi. - Utrata zwierzchnictwa nad Pomorzem Gdańskim. - 1076 r.- koronacja. - 1079 r.- bunt możnych, egzekucja biskupa krakowskiego Stanisława, ucieczka na Węgry.   lub   -1031 r.-jednoczesny najazd Konrada III i Jarosława Mądrego.Polska traci Milsko i Łużyce na rzecz Niemiec, Morawy na rzecz Czech (1029r.) Grody Czerwieńskie na rzecz Rusi Kijowskiej(1031 r.) i Słowację na rzecz Węgier(1029 r.). Mieszko II traci tron i ucieka do Czech, gdzie zostaje uwięziony i okaleczony -władzę w Polsce obejmuje Bezprym,popierany przez możnych,który odsyła insygnia koronacyjne do Niemiec. Po kilku miesiącach rządów Bezprym zostaje zamordowany. W efekcie sądu w Merseburgu Mieszko zrezygnował z korony królewskiej i uznał zwierzchność Konrada III. Nastąpił podział kraju na części między braci: MieszaII , Ottona i bratanka Dytryka.Tuż przed smiercią Mieszko II ponownie jednoczy kraj. -1034 r. śmierć Mieszka II i chwilowe przejęcie władzy przez jego syna, Kazimierza, pod opieką matki Rychezy. Bunt możnych pozbawił Kazimierza władzy a swoim zasięgiem objąłniemal cały kraj.Masław(Miecław)-przejął władzę nad Mazowszem. -1037 r. doszło do buntu ludowego o charakterze antyfeudalnym. Objął przede wszystkim Wielkopolskę, Małopolskę, Pomorze Gdańskie. W Wielkopolsce i na Pomorzu Gdańskim przybrał postać reakcji pogańskiej.Jego skutkiem było :zniszczenie  w Polsce organizacji kościelnej,wymordowanie księży, zniszczenie gospodarcze kraju,osłabienie wewnętrzne i pozbawie nie kraju obrony -następstwem osłabienia wewnętrznego Polski był najazd księcia czeskiego Brzetysława(1039), który zagarnął Śląsk, Małopolskę oraz spustoszył Wielkopolskę. Brzetysław wywiózł z państwa święte relikwie. //////////////////////////////////////////////////////////////// Rewindykacja utraconych ziem miała miejsce  za Kazimierz Odnowiciela. -przy zbrojnej pomocy cesarza Henryka III odzyskał ok. 1041 r. władzę w Wielkopolsce i Małopolsce, zapewnie kosztem złożenia hołdu lennego. Układem w Ratyzbonie jesienią 1041 r. Henryk zmusił czeskiego Brzetysława do odstąpienia Kazimierzowi większości zdobyczy w państwie, pozwalając mu zatrzymać tylko Śląsk. Na decyzję władcy Niemiec (o pomocy Kazimierzowi)wpłynęły wiadomości o reakcji pogańskiej w państwie Piastów(obawa przed rozszerzeniem powstania pogańskiego na terytorium własnego kraju) oraz obawa przed rosnącą potęgą Brzetysława. -sojusz z ks. kijowskim Jarosławem Mądrym, zawarty za cenę oddania ziem nadbużańskich( Bełz,Chełm,Brześć i ziemie po rzekę Liw), umożliwił w 1047 r. pokonanie Miecława i opanowanie Mazowsza.Sojusz przypieczętowany poprzez małżeństwo Kazimierza  z Marią Dobroniegą. -Kazimierz zbrojnie zajął Śląsk, co cesarz póżniej zaakceptował pod warunkiem płacenia trybutu Czechom-500 grzywien srebra i 30 złota   rocznie(zjazd w Kwedlinburgu 1054 r.) Ustępstwa wobec cesarstwa  pozwoliły odbudować państwo i organizację kościelną. W ciągu  dwunastu lat Kazimierz odbudował kształt tertorialny państwa z 990 r. to wszystko można znalezć w internecie:)