Wymien pozytywne i negatywne znaczenie : -Owadów -pajeczakow  Min.3 przyklady !!!

OWADÓW :  Pozytywne: - owady odżywiające się pyłkiem kwiatowym odgrywają ogramną rolę w zapylaniu roślin niezbędnym do wytworzenia owoców i nasion - wiele owadów drapieżnych redukuje liczebność szkodników roślin uprawnych - pszczoły dostarczają miodu i wosku, kokony larw jedwabnika - nici do prod. jedwabiu - żywią się martwą materią organiczną, czynią ją dostępniejszą dla reducentów -wpływają na równowagę biocenotyczną - stanowią pokarm dla innych owadów, ryb, płazów, ptaków, ssaków Negatywne:  -pożerają wszelkie możliwe elementy roślin, pasożytują na nich, powodując osłabienie, nieprawidłowy rozwój lub śmierć rośliny (bielinek kapustnik, strzygonia chojnówka); niszczą uprawy -wołek zbożowy, mącznik młynarek - żywią się nasionami zbóż - niszczą zapasy -są pasożytami człowieka i zwierząt, mogą przenosić drobnoustroje (wesz ludzka, pluskwa domowa, komar widliszek) PAJĘCZAKÓW: -niszczą wiele szkodliwych gatunków owadów. Na przykład zaleszczotek pospolity żywi się larwami motyli oraz roztoczami -regulują liczebność zwierząt (skorpiony, jadowite pająki) -niszczą drzewa, krzewy i inne uprawy (wiele gatunków roztoczy ssie soki roślinne) -niszczą zapasy żywności (np. roztocza) -wywołują choroby (świerzbowiec ludzki wywołuje świerzb, kleszcz przenosi pierwiotniaki, bakterie lub wirusy wyowujące kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę) -stanowią alergeny kurzu domowego (antygeny roztocza Dermatophagoides pteronyssimus)

owady  pozytywne zapylają kwiaty  negatywne są pazorzytami pajęczki  pozytywne łapią szkodniki