Napisz informacje na temat jednego polskiego i niepolskiego kompozytora romantyzmu. Proszę żeby notki zawierały tylko najważniejsze informacje.

Napisz informacje na temat jednego polskiego i niepolskiego kompozytora romantyzmu. Proszę żeby notki zawierały tylko najważniejsze informacje.
Odpowiedź

Polski: Stanisław Moniuszko - 1819-1872| Twórca polskiej opery narodowej ("Halka"). Komponował pieśni oparte na tekstach poetyckich, np. A. Mickiewicza, wydawane w tzw. "Śpiewnikach domowych". Najsłynniejsze z nich: "Trzech Budrysów", "Dziad i baba", "Prząśniczka".Był także twórcą wielu oper, np. "Halka", "Straszny dwór", "Hrabina", "Verbum nobile", "Flis". Działał w Wilnie, Warszawie. Był kompozytorem, pedagogiem, organistą, dyrygentem.    Robert Schumann - 1797-1828 Twórca gatunku pieśni romantycznej. Kompozytor austriacki,. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat. Śpiewał w chórze, następnie nauczał m.in. córki księcia Esterházego. Komponował pieśni oparte na tekstach niemieckich poetów, np. J. W. Goethego. Najbardziej znane: "Pstrąg", "Król Olch", "Polna różyczka"Większość życia spędził w Wiedniu. Inne utwory: msze, symfonie, cykle pieśni "Piękna młynarka", "Podróż zimowa", muzyka kameralna, utwory fortepianowe.      

FRYDERYK FRANCISZEK CHOPIN ( ur. w 1810 r. w Żelazowej Woli, zm. w 1849 r. w Paryżu ) to najwybitniejszy kompozytor polski, pianista, twórca stylu narodowego, jeden z najbardziej znanych komozytorów na przestrzeni dziejów. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. W roku 1826, po ukończeniu Liceum Warszawskiego, zapisał się na I rok Szkoły Głównej kierowanej przez Józefa Elsnera. W roku 1829 koncertował w Wiedniu, a następnym roku opuścił Warszawę, by w 1831 roku osiąść w Paryżu. Po wyjeździe często koncertował w Niemczech, Czechach, Anglii i Francji, zyskując sławę europejską. W roku 1836 poznał francuską pisarką George Sand. F. Chopin skomponował m.in.: utwory na fortepian z orkiestrą: - m.in. 2 koncerty fortepianowe; utwory na fortepian: - sonaty, impromptus, Fantazję f-moll, ballady, ronda, cykle wariacji, scherza, etiudy, preludia, nokturny, polonezy, mazurki, walce i inne.     FRANZ PETER SCHUBERT ( ur. w 1797 r. w Lichtenthal, zm. w 1828 r. w Wiedniu) Kompozytor austriacki. Pierwsze lekcje pobierał u ojca, nauczyciela muzyki, następnie uczył się gry na organach oraz kompozycji u A. Salieriego. Był też skrzypkiem orkiestry dworskiej. Po ukończeniu nauki w szkole został nauczycielem w szkole ojca, którą nie-bawem porzucił, by całkowicie poświęcić się kompozycji. Żył w ciągłym niedostatku, wyzyskiwany przez wydawców, trawiony chorobą.  Ważniejsze dzieła F. Schuberta: sceniczne – opery, singspiele, komedia muzyczna; religijne – 8 mszy na orkiestrę – 8 symfonii (VIII zwana „Niedokończoną” – 2-częściowa), uwertury kameralne, tria, kwartety smyczkowe, sonaty na fortepian.   Pozdrawiam.

Dodaj swoją odpowiedź