1.Omów zagrożenia ekologiczne wynikające z rozwoju przemysłu. 2.Omów czynniki rozwoju rolnictwa 3. Scharakteryzuj czynniki urbanizacyjne w Polsce 4. Scharakteryzuj przyrodnicze i pozaprzyrodnicze czynniki rozmieszczenia ludności

1. Zagrożenia ekologiczne winikające z rozwoju przemysłu: - zanieczyszczenia spływające do rzek - wiele fabryk wylewa chemikalia do rzek, gdyż jest to tańsze, nawet po nałożeniu kary, niż montarz nowoczesnych, ekologicznych filtrów - kwaśne deszcze - gazy cieplarniene uwalniane z kominó wielkich fabryk, spadają w mośtaci deszczu na gleby, rośliny, budynki, po czym wszystkie wymienone elementy ulegają niszczeniu. Gleby wyjaławiają się, rośliny obumierają, a murowane ściany są osłabiane, kruszą się. 2. Czynniki rozwoju rolnictwa: - ukształtowanie powierzchni gleb - klasa gleb (klasa gleby, decyduje, jaka roślina, drzewo przyniesie najwięcej plonów i czy w ogóle przyniesie) - fundusze przyszłych rolników (czy są pieniądze na budowe nowoczesnej obory, na nowoczesne ciągniki i inne pojazdy rolnicze) 3. Czynniki urbanizacji w Polsce: - poszukiwanie pracy - tańsze życie - chęć posiadania czegoś własnego, przez młodych ludzi - liczba miejsc pracy - szkoły, przedszkola, uniwersytety, szpitale 4. Przyrodnicze czynnniki rozmieszczenia ludności: - ukształtowanie powierzchni - jeśli jest to teren skażony, ludność wymiera i wyprowadza się z tych terenów - możliwość budowy domu (są tereny objęte specjalną ochroną, w tych miejscach można zbudować dom, lecz nie na fundamentach betonowych)  Pozaprzyrodnicze czynniki: -dostęp do wody, prądu - węzły komunikacyjne (autobusy szkolne, pociągi, lotnisko) - drogi przystosowane do poruszania się samochodami - ojcowizna (jeżeli ktoś ma sentyment do danego miejsca, to albo się osiedla, albo nie zmienia miejsca zamieszkania) - brak pieniędzy - wojny (ludzie uciekają, szukają szchrony w miejscach, nie objętych wojną)