oblicz całkowitą energię jaką należy zużyć na przeprowadzenie 200g lodu o temp. -15 stopni Celsjusza w ciesz o temp 10 stopni Celsjusza

oblicz całkowitą energię jaką należy zużyć na przeprowadzenie 200g lodu o temp. -15 stopni Celsjusza w ciesz o temp 10 stopni Celsjusza
Odpowiedź

m=0,2kg c(l)=2100J/kg·°C c(w)=4200J/kg·°C ct=335000J/kg Δt₁=15°C Δt₂=10°C   E₁=m·c(l)·Δt₁ E₁=0,2kg·2100J/kg·°C·15°C=6300J E₂=m·ct E₂=0,2kg·335000J/kg=67000J E₃=m·c(w)·Δt₂ E₃=0,2kg·4200J/kg·°C·10°C=8400J E₄=E₁+E₂+E₃ E₄=6300J+67000J+8400J=81700J=81,7kJ   Odp.: Należy dostarczyć około 81,7kJ energii.

m = 200 g = 0,2 kg t₁ = -15 ⁰C t₂ = 0 ⁰C t₃ = 10 ⁰C cwl =2100 J/kg*K ct =334 000 J/kg cww = 4200 J/kg*K   Całkowita energia będzie sumą energii jakie trzeba dostarczyć podczas kolejnych procesów:   Q₁ = m*cwl*(t₂ - t₁)   - ciepło jakie należy dostarczyć aby ogrzać lód od -15 do temeratury 0⁰ Q₂ = m*ct   - ciepło jakie należy dostarczyć aby stopić lód Q₃ = m*cww*(t₃ - t₂)   - ciepło jakie należy dostarczyć do wody aby ją ogrzać do temperatury 10⁰C   Qc = Q₁ + Q₂ + Q₃   Q₁ = 0,2 kg * 2100 J/kg*K *(0 -(-15)) = 6300 J Q₂ = 0,2 kg * 334000 J/kg = 66800 J Q₃ = 0,2 kg * 4200 J/kg*K * (10 - 0) = 8400 J   Qc = 6300 J + 66800 J + 8400 J = 81500 J   Odp. Należy dostarczyc 81500 J energii

Dodaj swoją odpowiedź