Wyjaśnij WYCZERPUJĄCO jaki wpływ na rozwój turystyki w Azji mają monsuny i tajfuny (kiedy i gdzie występują, jakie zjawiska są z nimi związane).   Proszę o dłuższe formy odpowiedzi. 

Wyjaśnij WYCZERPUJĄCO jaki wpływ na rozwój turystyki w Azji mają monsuny i tajfuny (kiedy i gdzie występują, jakie zjawiska są z nimi związane).   Proszę o dłuższe formy odpowiedzi. 
Odpowiedź

Monsuny: Monsun letni jest ciepłym i wilgotnym wiatrem, przynosi duże opady. Ma to wpływ na rolnictwo w tamtej części świata. Niektóre uprawy np. ryż muszą być ciągle nawadniane, a monsun letni, przynosząc opady, sprzyja rolnictwu. Monsun zimowy jest wiatrem zimnym i suchym, nie przynosi opadów. Monsuny są to wiatry sezonowe, które co pół roku zmieniają swój kierunek. Przyczyną ich powstania są duże różnice temperatury i ciśnienia atmosferycznego, występujące na granicy dużych obszarów lądowych i wodnych. We wrześniu podczas zamiany monsunu letniego w zimowy wieją silne huraganowe wiatry zwane tajfunami. Tajfuny nie są korzystne dla ludzi. Opóźnienie przybycia monsunu stanowiło kiedyś ogromne problem gospodarcze, opóźniało bowiem porę sadzenia ryżu i siewce oraz zbiorniki pszenicy w Indiach i Południowych Chinach, co często wiązało się ze znacznym opóźnieniem zbioru plonów, czego następstwem było głodowanie. Wysptępowanie: Najbardziej znanym systemem monsunowym na świecie jest monsun północnego Oceanu Indyjskiego. Tam sezonowy ruch mas powietrza zachodzi między olbrzymimi obszarami Azji (m.in. Bangladesz, Indie) i oceanu, przynosząc sezonowe opady monsunowe, kluczowe dla rozwoju rolnictwa w tym rejonie. Monsunem nazywane są również sezonowe wiatry o identycznej, termicznej genezie w północnej Australii, niektórych rejonach Ameryki Południowej i Afryki. Tajfuny: lokalna nazwa cyklonów tropikalnych używana we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. W tajfunach występuje tzw. oko cyklonu, w którym panuje bezwzględny spokój, nie pada deszcz i nie ma wiatru. Miejsce znajdujące się w oku cyklonu jest przez ok. 1 godzinę odcięte od sztormu. Tajfun jest odpowiednikiem huraganu, określenia stosowanego dla identycznych zjawisk nad akwenami Oceanu Atlantyckiego. Występowanie: Tajfuny występują najczęściej w porze letniej, a także jesienią. Wiatry wewnątrz tajfunu mogą osiągać ogromne prędkości (do ok. 300 km/h). Samo zjawisko przemieszcza się po powierzchni Ziemi znaczniej wolniej, mniej więcej od 10 do 20 razy wolniej. Tajfuny niosą też ze sobą obfite opady deszczu. Bardzo często powodują poważne straty. Podsumowanie: Tajfuny i monsuny mają wpływ na rozwój turystki w Azji , ponieważ mają wpływ na pogode temperature, i pozostałe warunki atmosferyczne ;)

Dodaj swoją odpowiedź