Czym różni się klawesyn od fortepianu?

Czym różni się klawesyn od fortepianu?
Odpowiedź

Dźwięk klawesynu jest krótszy niż fortepianu. Klawesyn jest instrumentem lżejszym, łatwiej wydobywać z niego dźwięk, choć mniejszy jest zakres wydobywanej dynamiki niż w fortepianie. Od fortepianu klawesyn różni się sposobem powstawania dźwięku- nie ma tu systemu młoteczkowego, ale dźwięk powstaje przez podrzucenie skoczka, które wywołuje uderzenie klawisza, na końcu którego znajduje się piórko szarpiące strunę. 

Klawesyn to instrument z grupy chordofonów szarpanych klawiszowych. Kształtem zbliżony jest do fortepianu, lecz o mniejszej skali dźwiękowej. Posiada: pudło rezonansowe, 1 – 4 manuałów, 1 – 7 dźwigni rejestrowych, 4 rzędy skoczków oraz 4 systemy strun. Dźwignia klawiszowa podrzuca skoczek zawieszony na listwie drewnianej. Piórko znajdujące się na górnym końcu skoczka szarpie strunę. Klawesyn ma starszy rodowód od fortepianu. Fortepian natomiast należy do grupy instrumentów strunowych klawiszowych, młoteczkowych. Najwcześniejsze fortepiany były wyposażone w rozwiązania stosowane w klawesy­nach.Później wprowadzano mechanizmy, które na wzór rejestrów nadawały dźwiękom fortepianu specyficzne zabarwienie. Uzupełnieniem mechanizmu młoteczkowego jest mechanizm tłumikowy. Ważnym momentem w rozwoju fortepianu było wynalezienie krzyżowego układu strun oraz wyprodukowanie że­liwnej ramy. Napięcie strun w tym okresie uległo zwiększeniu do 20 ton, dlatego konstruktorzy bar­dzo szybko zrezygnowali ze słabych ram drewnianych.  Klawesyn i forepian, pomimo pozornego podobieństwa w kształcie, są różnymi isntrumentami zarówno w brzmieniu dźwięku, jego dynamice, jak i budowie instrumentu. Klawesyn, instrument typowy dla baroku, został wypary w epokach nastepnych ze względu na dużo większe mozliwości brzmieniowe, kolorystyczne i dynamiczne fortepianu.  W razie pytań, proszę o kontakt. Pozdrawiam.

Dodaj swoją odpowiedź
Muzyka

Orkiestra symfoniczna

Jednym z największych osiągnięć muzycznych XIX w. było powstanie orkiestry symfonicznej, składającej się z przeszło 80 instrumentalistów prowadzanych przez dyrygenta, wykonującej utwory w salach koncertowych. Jej zalążkiem były znaczni...