1. Wymień po dwa/trzy instrumenty dęte wargowe, stroikowe, o pojedyńczym stroju i podwójnym.   I Bym prosiła choć trochę o wytłumaczenie tematu instrumentów dentych ponieważ jutro czeka mnie kartkówka :-(   Dam NAJ!!!

1. Wymień po dwa/trzy instrumenty dęte wargowe, stroikowe, o pojedyńczym stroju i podwójnym.   I Bym prosiła choć trochę o wytłumaczenie tematu instrumentów dentych ponieważ jutro czeka mnie kartkówka :-(   Dam NAJ!!!
Odpowiedź

instrumenty dęte -a)wargowe: flet b)stroikowe: klarnet, obój, saksofon, fagot pojedynczy stroik- klarnet   podwójnym stroiku-fogot    Instrumenty wargowe, to takie, które dźwięk swój wydają na skutek skierowanie słupa powietrza do specjalnego otworu. Należą tu np. flet prosty bądź poprzeczny. Instrumenty stroikowe to takie, które posiadają stroik i to on właśnie wywołuje drgania powietrza.    Instrumenty z podwójnym stroikiem (podwójnostroikowe): stroik umieszczony u nasady rurki tworzącej ustnik zbudowany jest z dwóch drewnianych lub trzcinowych płatków, powodujących wibrację powietrza przepływającego pomiędzy nimi. Do tej grupy instrumentów należą obój, rożek angielski, fagot i kontrafagot.    Instrumenty z pojedynczym stroikiem (pojedynczostroikowe): posiadające pojedynczy drewniany stroik zamocowany w ustniku, powodujący wibrację przepływającego powietrza przez szparę pomiędzy nim a ustnikiem. Do tej grupy należą klarnet i saksofony.   (mam nadzieje zę  pomogłam) 

1. Instumenty dęte wargowe: flet prosty, flet poprzeczny, fletnia pana, okaryna Instrumenty dęte jednostroikowe: klarnet, saksofon barytonowy, sopranowy, altowy Instrumenty dęte dwustroikowe: obój, rożek angielski, fagot, kontrafagot    W instrumentach dętych dźwięk powstaje za sprawą drgającego powietrza. Na większości instrumentów gra się wdmuchując powietrze ustami. Instrumenty dęte drewniane to piszczałki wykonane z drewna. Na jednym z konców instrumentu znajduje się ustnik. Zamknięte wewnątrz instrumentu powietrze tworzy coś w rodzaju niewidzialnego słupa. Podczas gry dmucha się w instrument , wprawiając w drgania wewnątrz instrumentu "słup" powietrza. Wysokość dźwięku zależy od długości i grubości rury.  Instrumenty dęte dzielimy na: drewaniane(wargowe, jednostroikowe i dwustroikowe) i blaszane.    Mam nadzieję, że pomogłam. Jak chcesz więcej informacji, pisz. Pozdrawiam :) 

Dodaj swoją odpowiedź