Chodzi o zadanie z religii w którym mam napisać wszystko o wielkanocy (min.20 zdań ) . Najlepsze , najdłuższe  i pierwsze dostanie naj .

Chodzi o zadanie z religii w którym mam napisać wszystko o wielkanocy (min.20 zdań ) . Najlepsze , najdłuższe  i pierwsze dostanie naj .
Odpowiedź

Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie jest świętem upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.Wielkanoc kojarzy się nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami. Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Są to święta upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Wielkanoc jest świętem ruchomym. Może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Niedziela Wielkanocna (nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego) to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja (resurrectio łac. oznacza zmartwychwstanie), która swymi tradycjami sięga średniowiecza. Po powrocie do domu w gronie rodzinnym zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem ) to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski. Polska tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata i nie ma chyba innej tak bogatej tradycji kulinarnej na czas obchodów Świąt Wielkanocnych. Czekamy na to śniadanie przez cały Wielki Post, zatem nie dziwi fakt, że wszystkiego co znajduje się na stole staramy się skosztować choćby przynajmniej po troszeczkę. Na tradycyjnym stole wielkanocnym nie może zabraknąć takich potraw ja

Święta wielkanocne to najważniejsze święta dal chrześcijan. W dniu Wielkianocy obchodzimy pamiątkę Zmartwywstania Pana Jezusa. W tym dniu powinnismy udać się do Kościoła na poranną Mszę rezulekcyjną. Po przyjściu z kościoła powinnismy usiąć do stołu z całą  rodziną na wspólne wielkanocne śniadanie. Posiłek powinien być poświecony  w przeddzień dnia Zmartwychwstania Panskiego czyli Wileką Sobotę. W Wielką Sobotę powinnismy udać się też na poświecenie Ognia i Wody. W Wileki Piątek nie odprawaia się Mszy Świętych. Możemy jednak pójść na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które przygotwuje nas do Niedzieli. Możemy przeżyć cierpienie jakie przeżył Jezus Chrystus ginąć na krzyżu za nasze grzechy.  W Wielkanoc Zmartwychwstał Jezus Chrystus i pokonał śmierć i przezwycięzył grzech. Tradycje Świąt Wilkanocnych to święconka, poranna Msza rezulekcyjna, wspolne śniadanie i składanie życzeń.

Dodaj swoją odpowiedź