Podatek liniowy jako najlepszy system podatkowy dla rozwoju ekonomicznego w Polsce

Rozwój ekonomiczny Polski jest uzależniony od rozwoju przedsiębiorstw. Rozwój przedsiębiorstw uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od podatku dochodowego.

Jeżeli podatek jest zbyt wysoki ogranicza to rozwój przedsiębiorstwa. Dlatego należy dążyć do obniżenia podatków dochodowych. Takim podatkiem jest podatek liniowy (19%). Od 1 stycznia 2004 r. przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych mogą skorzystać z możliwości płacenia podatku według jednolitej stawki wynoszącej 19% podstawy obliczenia podatku. Dotychczas obowiązywały stawki rosnące- 19%, 30% i 40%, a więc były bardzo wysokie. Przedsiębiorca może wybrać, który system jest dla niego korzystny. Przedsiębiorca, który wybierze podatek liniowy płaci 19% bez względu na wysokość osiągniętego dochodu.

Jednak wraz z przejściem na podatek liniowy wiązać się będzie automatycznie utrata wielu istotnych przywilejów podatkowych. W takim przypadku nie będzie możliwe np. wspólne opodatkowanie małżonków przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Od dochodów opodatkowanych w sposób liniowy oraz obliczonego w ten sposób podatku, nie będzie można także dokonać większości popularnych obliczeń, w tym wydatków mieszkaniowych i poniesionych z tytułu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Pozostawia jednak możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Mimo pewnych ograniczeń podatek ten rokuje dobre prognozy na rozwój ekonomiczny w Polsce.

Dodaj swoją odpowiedź