Przedstaw wpływ efektu cieplarnego i dziury ozonowej na ekosystem ziemi wskaż  zagrożenia związane z tymi globalnymi zjawiskami?   To ma być referat przynajmniej na 2 strony  A4 Wielkie dzięki za odpowiedz !!

Przedstaw wpływ efektu cieplarnego i dziury ozonowej na ekosystem ziemi wskaż  zagrożenia związane z tymi globalnymi zjawiskami?   To ma być referat przynajmniej na 2 strony  A4 Wielkie dzięki za odpowiedz !!
Odpowiedź

Efekt cieplarniany jest zjawiskiem spowodowanym zdolnością atmosfery do przepuszczania dużej części promieniowania słonecznego (głównie światła) i zatrzymywania promieniowania Ziemi (m. in. cieplnego). Dzięki temu na powierzchni Ziemi oraz w dolnych warstwach jej atmosfery jest cieplej niż byłoby, gdyby atmosfera nie istniała. Ma to niemały wplyw na życie na naszej planiecie. Wraz ze wzrostem temperatury zaczynają topnieć ogromne masy lodu na biegunach. Niszcząc tamtejszy ekosystem. Jest to trudna sytuacja dala zwierząt tam żyjących. Jeżeli nie zatrzymamy tego zjawiska grozi im wyginięcie. Wzrost temperatury powoduje topnienie lodowców, podniesienie się poziomu mórz i pustynnienie terenów. Zmiana wolumenu opadów i okresów nawodnienia również oznacza zmiany w ekosystemach i zanik istniejących w nich nisz. W miarę wzrostu temperatur granice i zasięgi biologiczne, np. górna granica lasu, przesuwają się ku północy lub wyżej w górę, lodowce górskie ulegną zmniejszeniu, a w wielu miejscach zanika wieloletnia zmarzlina. Podniesienie się poziomu morza dotknie m.in. ekosystemy przybrzeżne, zwłaszcza zarośla mangrowe i rafy koralowe, a także zagrozi siedliskom wielu gatunków w ujściach rzek, deltach i przybrzeżnych bagnach. Wysychać będą tereny podmokłe - wzrost temperatury o 3–4 stopnie może wyeliminować do 85% pozostałych mokradeł. To tylko niektóre przykłady.  łońce promieniuje w kierunku Ziemi promienie ultrafioletowe, które właśnie w pewnej części są zatrzymywane przez ozon. Ta część promieni, która jest zatrzymywana wpływa negatywnie na nas i na środowisko przyrodnicze. Dzióra ozonowa  powoduje właśnie to, że promienie te mogą spokojnie przechodzić przez naszą atmosferę co niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Negatywne promieniowanie UV jest w stanie dotrzeć w głąb wody do kilku a nawet kilkunastu metrów, tym samym uszkadzając choćby plankton, którym żywią się ryby. W wyniku niedostatku pokarmu i one skazane są na śmierć Na ryby żywiące się planktonem polują inne ryby mięsożerne, które także umrą w wyniku braku pożywieniaTak więc brak jednego ogniwa  w łańcuchu pokarmowym powoduje śmierć innych. Wkrótce ten zbirnik wodny będzie pełen rozkładających się ciał istot niedyś tam żyjących.

Dodaj swoją odpowiedź