Wypisz 6 minerałów i po kilka zastosowań . ! Proszę to ładnie opisać , oraz potrzebuje to na teraz (dziś). Daje naj , dziękuje .

Wypisz 6 minerałów i po kilka zastosowań . ! Proszę to ładnie opisać , oraz potrzebuje to na teraz (dziś). Daje naj , dziękuje .
Odpowiedź

Agat - To odmiana kwarcu zaliczana do kamieni ozdobych. Jego charakterystyczną cechą są wyraźne wstęgi, dzięki którym kamień po oszlifowaniu odznacza się efektownym wzorem. Zastosowania: - mechanika precyzyjna  - amulety - sygnety  - jubilerstwo Sfaleryt:  minerał z gromady siarczków. Bardzo pospolity i szeroko rozpowszechniony. Zastosowania:  -źródło cynku (67% Zn) -źródło kadmu, srebra, (też indu, galu) -poszukiwany przez kolekcjonerów -dobrze wykształcone kryształy są wykorzystywane w jubilerstwie -służy do wyrobu drobnej galanterii ozdobnej.   Aragonit – minerał z gromady węglanów, polimorficzna odmiana węglanu wapnia.  Zastosowania: - W jubilerstwie rzadko ze względu na miękkość, oszlifowane kryształy są zwykle  bezbarwne, - ma znaczenie naukowe, - interesujący dla kolekcjonerów, - czasami wykorzystywany jako kamień ozdobny, - do wyrobu biżuterii artystycznej. Strengit – minerał z gromady fosforanów, nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego mineraloga J. A. Strenga, należy do grupy minerałów rzadkich. Zastosowania: - poszukiwany kamień kolekcjonerski, - w jublirestwie,  Wolframit – minerał z gromady wolframianów. Należy do minerałów rozpowszechnionych tylko w niektórych regionach Ziemi. Zastosowanie: -główna ruda wolframu – 76,5% WO3 (twarde stopy do produkcji narzędzi i płyt pancernych), -włókna wolframowe mają zastosowanie w żarówkach (wolfram topi się w temp. 3410 °C), -stosowany do urządzeń pomiarowych, aparatów rentgenowskich, -stosowany do produkcji niektórych barwników, -interesujący dla kolekcjonerów i naukowców.   Orbernit – minerał z gromady fosforanów, a dokładniej fosforanów uranylu; łyszczyk uranowy. Jest to uwodniony fosforan uranylu imiedzi. Nazwa nadana na cześć szwedzkiego chemika i mineraloga Torberna Olafa Bergmana (1735–1784). Zastosowanie:  -Stanowi ważną rudę uranu (56-61% UO3) -Znaczenie naukowe oraz kolekcjonerskie

Dodaj swoją odpowiedź