Skaner, aparat cyfrowy i fax - referat

SKANER


Skaner, w poligrafii urządzenie elektroniczne do rejestrowania i zmieniania tonalności oraz barw reprodukowanego oryginału, a także urządzenie służące do zamiany tekstu bądź obrazu z postaci wydrukowanej do formy elektronicznej, zrozumiałej dla komputera. Skaner działa więc jak kopiarka, z tą różnicą, że kopia zapisywana jest w pamięci komputera. Skanowanie obrazów jest więc proste, natomiast dokumenty tekstowe muszą jeszcze zostać zrozumiane, to znaczy przekonwertowane (przez program OCR) do postaci pliku tekstowego, który może być modyfikowany w edytorze tekstu.
APARAT CYFROWY

Fotograficzne aparaty cyfrowe z punktu widzenia sposobu działania są połączeniem klasycznych "analogowych" aparatów i skanera.
W konstrukcji aparatów cyfrowych znajdziemy elementy charakterystyczne dla obu wspomnianych urządzeń.
Z aparatu pochodzi układ optyczny skupiający światło na światłoczuły element ze skanera pochodzi sposób zamiany obrazu na zapis cyfrowy.
Błona fotograficzna w aparacie cyfrowym została zastąpiona płytką z sensorami CCD lub CMOS. Wymiar sensora i ich liczba decyduje o optycznej rozdzielczości rejestrowanych obrazów cyfrowych.
W opisie aparatu rozdzielczość podawana jest jako iloraz liczby sensorów na bokach płytki z elementami CCD. Stosunek ilości sensorów na bokach płytki wynosi 1,333.
Obecnie w aparatach stosuje się płytki CCD o przekątnych 1/3, 1 lub 2/3 cala. Układ pomiarowy aparatu dobiera najbardziej optymalne parametry naświetlenia (liczba przesłony i czas otwarcia migawki), czułość sensorów CCD odpowiada czułości 100 - 400 ASA i w wielu przypadkach jest zmienna "dopasowując" się do warunków oświetlenia. Sensory CCD przetwarzają przepuszczony przez obiektyw obraz na sygnał analogowy, digitalizowany przez przetwornik analogowo-cyfrowy.
Cyfrowa postać zdjęcia przechowywana jest w pamięci aparatu lub na wymiennych nośnikach tzw. kartach pamięci. Ze względu na stosunkowo duże rozmiary danych opisujących poszczególne zdjęcia poddawane są kompresji, najczęściej stratnym algorytmem JPEG. Większość aparatów umożliwia dokonanie wyboru rozdzielczości oraz stopnia kompresji zapamiętywanych zdjęć. Silniejsza kompresja pozwala na przechowanie większej ilości zdjęć na karcie pamięci, ale będą się one charakteryzować gorszą jakością.
Zarejestrowany obraz cyfrowy możemy natychmiast po wykonaniu skontrolować na ekranie ciekłokrystalicznego monitora znajdującego się najczęściej na tylniej ściance aparatu, możemy obejrzeć na ekranie telewizora lub przesłać do komputera.
Do transmisji między aparatem a komputerem wykorzystywane jest zwykle złącze szeregowe, ale czasem stosowane są szybsze rozwiązania jak: łącza równoległe portu drukarki, łącza USB lub łącza na podczerwień IrDA. Odpowiednie najczęściej dołączone do aparatu oprogramowanie umożliwia transfer zdjęć, założenie albumów, niewielką korektę graficzną zdjęć.
Zdjęcie w komputerze staje się zwykłym obrazem bitmapowym który za pomocą odpowiedniego oprogramowania graficznego możemy montować, retuszować, korygować itp.
Dostępne na rynku drukarki atramentowe przy stosowaniu odpowiednich papierów tzw. fotograficznych umożliwiają wykonanie wydruku z jakością zbliżoną do tradycyjnej fotografii.

TELEFAKS I FAKSOWANIE


Telefaks, telefonosymilograf, telekomunikacyjny aparat przetwórczy, będący połączeniem telefonu i faksu (symilografu). Posiada możliwość przekazywania na odległość dźwięków i nieruchomych obrazów.
Konkurencyjność telefonii internetowej, w porównaniu do zwykłej, opiera się w znaczniej mierze, na dużo niższym koszcie połączenia. Podobnie jest w przypadku wysyłania faksów za pośrednictwem Sieci. Jednak niezbędna jest możliwość wysyłania dokumentów do odbiorcy nie mającego dostępu do Internetu.
W Internecie jest wiele ośrodków umożliwiających przesyłanie dokumentów. Sieciowe serwisy (tzw. bramki faksowe) oferujące przesyłanie faksów przez Internet można podzielić na dwa rodzaje: pozwalające tylko nadawać lub odbierać faksy oraz bramki umożliwiające jednocześnie wysyłanie i odbieranie. Do tej drugiej kategorii zaliczyć można również drogie systemy wykorzystujące Internet jako jedno z mediów transmisyjnych, podobnie jak zwykłe miedziane kable należącego do operatora telekomunikacyjnego. Za pomocą specjalnych adapterów obie strony wymieniające się dokumentami używają "zwykłych faksów", jednak sygnał w znacznej części przesyłany jest przez Internet. Metoda ta jest wykorzystywana przede wszystkim przez duże firmy, które dzięki niej mogą zaoszczędzić na opłatach za połączenia międzynarodowe. My skoncentrujemy się jednak na usługach skierowanych do użytkownika domowego lub niewielkiej firmy wysyłającej niezbyt dużo informacji do różnych odbiorców poza granicami kraju.

Bezpłatne faksowanie?
Korzystanie z oferty firm umożliwiających faksowanie przez Internet rozpoczynamy od odwiedzin odpowiednich serwisów online oraz wypełnienia stosownych formularzy. W zależności od sposobu faksowania zobaczymy albo stosowną stronę WWW z formularzem umożliwiającym wpisanie treści faksu, albo zostaniemy poinstruowani, jak przesłać faks, korzystając z klienta poczty elektronicznej.

Faksowanie przez Internet nie jest usługą darmową. Najczęściej już podczas wypełniania formularza faksowego jesteśmy zmuszani do oglądania bannerów - w miarę łagodnej reklamy. Często bowiem się zdarza, że firma oferująca nam możliwość faksowania przez Sieć dokleja do naszego dokumentu dodatkowe strony reklamowe (co jest nie do przyjęcia, jeśli chcemy przesłać ważny dokument np. do kontrahentów).


Dodaj swoją odpowiedź