Wady i zalety położenia Polski

Położenie Polski w Europie charakteryzuje się tym, że znajduje się ona w centrum Europy. Wiele ludzi uważa, że to ich państwo jest środkiem Europy, ale ciężko jest to jednoznacznie określić.

Jednak takie położenie Polski ma swoją zaletę: mamy kontakt z państwami mieszczącymi się w innych kierunkach.

W Polsce znajdujemy bardzo duże zróżnicowanie terenu, rzadko spotykane w krajach Europy środkowej. Na północy nasz kraj ma dostęp do morza, co jest bardzo ważnym elementem w przemyśle i transporcie. Ponadto, morze stanowi atrakcję turystyczną.

Na południu znajdują się pasma górskie. Góry również przyciągają turystów, w szczególności narciarzy.

Teren Polski, oprócz kilku pasm górskich głównie obejmuje równiny i niziny. Ułatwia to budowę dróg oraz obniża koszty transportu.

Taka wyrównana powierzchnia jest także przydatna w rolnictwie. Gleby są średnio żyzne, jednak Polska produkuje dużo zboża, owoców i warzyw. Kolejną rzeczą sprzyjającą rolnictwie i hodowli zwierząt jest nasz umiarkowany klimat. Nie jest za gorąco, chociaż bywa dość zimno.

Przez całą długość naszego krają przepływa rzeka Wisła. Jest ona wspaniałym środkiem transportu – od gór na południu, do morza na północy. W ten sposób można zaoszczędzić na paliwie.

Polska zawdzięcza swojemu położeniu również bogactwo zasobów mineralnych w ziemi. W historii ewolucji Ziemi wiele zmian na terenie naszego kraju przyczyniło się do powstania dużych złóż: węgla brunatnego i kamiennego, soli, rudy żelaza, miedzi itd. Dzisiaj możemy korzystać z tych darów natury.

W porównaniu z ogromem zalet, położenie Polski ma zaledwie kilka małych wad.

Jedną z nich jest to, że nasz kraj jest łatwo dostępny i otwarty na inne państwa. Uwidoczniło się to w historii – wiele razy byliśmy atakowani przez silnych sąsiadów. Na najbliższy czas jednak nie wydaje się, aby coś podobnego miało się wydarzyć.

Inną wadą jest możliwość zalania ze strony Morza Bałtyckiego oraz silne wichury powodowane wiatrami morskimi.

Nie widzę więcej wad w położeniu Polski. Według mnie, właśnie dzięki temu położeniu możemy się szybko rozwijać i zaprzyjaźniać z naszymi sąsiadami.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Wady i zalety położenia Polski

Położenie Polski w Europie charakteryzuje się tym, że znajduje się ona w centrum Europy. Wiele ludzi uważa, że to ich państwo jest środkiem Europy, ale ciężko jest to jednoznacznie określić.

Jednak takie położenie Polski ma s...

Elektrotechnika

Budowa i rozwój układów hamulcowych

Wstęp


Układ hamulcowy to wszystkie elementy i układy w pojeździe, których przeznaczeniem jest jego zatrzymanie. W samochodzie wyróżniamy dwa układy hamulcowe:

• podstawowy (roboczy) - aktywowany i obsługiwany praw...

Rachunkowość

Wykłady z finansów publicznych na temat podatkow z AE w Poznaniu

PODATKI


ISTOTA I FUNKCJE PODATKU
Władza publiczna czerpie środki na realizację swoich zadań z danin publicznych.
Państwo ustanawia obowiązek wnoszenia danin publicznych przez określone kategorie osób publicznych, osó...

Język polski

Romantyzm - konspekt.

Dworek szlachecki i jego mieszkańcy w literaturze

Właściwie kultura polska do końca II Wojny Światowej miała charakter ziemiańsko-dworkowy. Dopiero założenia ustroju realnego socjalizmu doprowadziły do przekształcenia Polski w kr...

Maszynoznawstwo

Silniki spalinowe z wirującym tłokiem.

Temat : Silniki spalinowe z wirującym tłokie

Wstęp

Spośród silników spalinowych najbardziej rozpowszechnione są obecnie silniki tłokowe. Zarówno jedne, jak i drugie, poza licznymi zaletami, obarczone są pewnymi wadami.

Mechanika samochodowa

Układ kierowniczy-referat

Spis treści:

1. Układ kierowniczy?????????????????????str.2-4
2. Mechanizmy zwrotnicze?????????????????...str.4-6
3. Kąty ustawienia kół??????????????????..?str.7-20
4. Przekładnie kierownicze?????????????..?..?str.20-22