Wady i zalety położenia Polski

Położenie Polski w Europie charakteryzuje się tym, że znajduje się ona w centrum Europy. Wiele ludzi uważa, że to ich państwo jest środkiem Europy, ale ciężko jest to jednoznacznie określić.

Jednak takie położenie Polski ma swoją zaletę: mamy kontakt z państwami mieszczącymi się w innych kierunkach.

W Polsce znajdujemy bardzo duże zróżnicowanie terenu, rzadko spotykane w krajach Europy środkowej. Na północy nasz kraj ma dostęp do morza, co jest bardzo ważnym elementem w przemyśle i transporcie. Ponadto, morze stanowi atrakcję turystyczną.

Na południu znajdują się pasma górskie. Góry również przyciągają turystów, w szczególności narciarzy.

Teren Polski, oprócz kilku pasm górskich głównie obejmuje równiny i niziny. Ułatwia to budowę dróg oraz obniża koszty transportu.

Taka wyrównana powierzchnia jest także przydatna w rolnictwie. Gleby są średnio żyzne, jednak Polska produkuje dużo zboża, owoców i warzyw. Kolejną rzeczą sprzyjającą rolnictwie i hodowli zwierząt jest nasz umiarkowany klimat. Nie jest za gorąco, chociaż bywa dość zimno.

Przez całą długość naszego krają przepływa rzeka Wisła. Jest ona wspaniałym środkiem transportu – od gór na południu, do morza na północy. W ten sposób można zaoszczędzić na paliwie.

Polska zawdzięcza swojemu położeniu również bogactwo zasobów mineralnych w ziemi. W historii ewolucji Ziemi wiele zmian na terenie naszego kraju przyczyniło się do powstania dużych złóż: węgla brunatnego i kamiennego, soli, rudy żelaza, miedzi itd. Dzisiaj możemy korzystać z tych darów natury.

W porównaniu z ogromem zalet, położenie Polski ma zaledwie kilka małych wad.

Jedną z nich jest to, że nasz kraj jest łatwo dostępny i otwarty na inne państwa. Uwidoczniło się to w historii – wiele razy byliśmy atakowani przez silnych sąsiadów. Na najbliższy czas jednak nie wydaje się, aby coś podobnego miało się wydarzyć.

Inną wadą jest możliwość zalania ze strony Morza Bałtyckiego oraz silne wichury powodowane wiatrami morskimi.

Nie widzę więcej wad w położeniu Polski. Według mnie, właśnie dzięki temu położeniu możemy się szybko rozwijać i zaprzyjaźniać z naszymi sąsiadami.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Na podstawie podanych cech położenia wskarz wady i zalety położenia Polski .      Plis Pomóżcie bo dostanę banie 

Na podstawie podanych cech położenia wskarz wady i zalety położenia Polski .      Plis Pomóżcie bo dostanę banie ...

Geografia

Wady i zalety położenia Polski w Europie Środkowej...

Wady i zalety położenia Polski w Europie Środkowej......

Geografia

Wady i zalety położenia Polski w części środkowej Europy plis na jutro potrzebne

Wady i zalety położenia Polski w części środkowej Europy plis na jutro potrzebne...

Geografia

Napisz wady i zalety położenia polski w europie środkowej(chodzi tutaj głównie o to co z tego mamy lub na co jesteśmy narażeni,że sąsiadujemy z tyloma państwami)

Napisz wady i zalety położenia polski w europie środkowej(chodzi tutaj głównie o to co z tego mamy lub na co jesteśmy narażeni,że sąsiadujemy z tyloma państwami)...

Geografia

wypisz wady lub zalety położenia Polski w europie. 1 w środkowej Europie 2 w umiarkowanych szerokościach geograficznych 3 nad Bałtykiem 4 w zdecydowanej większości obszar nizinny 5 góry w południowej części kraju

wypisz wady lub zalety położenia Polski w europie. 1 w środkowej Europie 2 w umiarkowanych szerokościach geograficznych 3 nad Bałtykiem 4 w zdecydowanej większości obszar nizinny 5 góry w południowej części kraju...

Geografia

napisz wady i zalety położenia polski : - w środkowej Europie - nad Bałtykiem - w umiarkowanych szerokościach geograficznych - w zdecydowanej większości obszar nizinny - góry w południowej części kraju wybiore najlepsza odp

napisz wady i zalety położenia polski : - w środkowej Europie - nad Bałtykiem - w umiarkowanych szerokościach geograficznych - w zdecydowanej większości obszar nizinny - góry w południowej części kraju wybiore najlepsza odp...