"Przedstaw ruchy Ziemi i ich następstwa." Proszę o konkretne podejście do tematu i zawarcie wszystkich możliwych, ważnych informacji, tak na mininum 3/4 strony A4.

"Przedstaw ruchy Ziemi i ich następstwa." Proszę o konkretne podejście do tematu i zawarcie wszystkich możliwych, ważnych informacji, tak na mininum 3/4 strony A4.
Odpowiedź

Ruch obrotowy Ziemi i jego konsekwencje Ziemia obraca się wokół własnej osi z zachodu na wschód. Podczas obrotu Ziemi wokół osi Słońce oraz inne ciała niebieskie wykonują pozorny ruch po sferze niebieskiej. Kiedy Słońce jest najwyżej nad płaszczyzną horyzontu, mówi się, że góruje, a kiedy najniżej- że dołuje. Wysokość górowania i dołowania Słońca są równe, ale mają przeciwny znak. W chwili górowania Słońca mamy południe słoneczne. Konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi: - następstwo dnia i nocy - pozorna wędrówka Słońca po sferze niebieskiej - pojęcie czasu słonecznego - spłaszczenie Ziemi na biegunach - odchylenie kierunku swobodnie poruszających się ciał zgodnie z kierunkiem ruchu: w prawo na półkuli pólnocnej, w lewo na półkuli południowej, intensywne podmywanie prawych brzegów rzek płynących na półkuli pólnocnej na pólnoc, szybsze niszczenie prawej szyny na torach biegnących w kierunku północnym - to przykłady działania siły Coriolisa.   Ruch obiegowy Ziemi i jego konsekwencje Ziemia obiega Słońce po orbicie eliptycznej w ciągu 365,2564 doby. Słońce znajduje się w jednej z dwóch ogniskowych tej elipsy. Koło wielkie na sferze niebieskiej, po którym następuje pozorna wędrówka Słońca nazywamy ekliptyką. Płaszczyzna ekliptyki z płaszczyzną równika niebieskiego tworzy kąt 23°27". Oś Ziemi nachylona jest do płaszczyzny ekliptyki pod stałym kątem 66°33". Ziemia krązy wokół Słońca ze zmienną prędkością. Najszybcjej porusza się 2 stycznia w peryhelium, kiedy znajduje się najbliżej Słońca, najwolniej 4 lipca w aphelium, Ziemia w tym dniu znajduje się najdalej od Słońca. Konsekwencje ruchu obiegowego Ziemi: - zmiana miejsca wschodu i zachodu Słońca na horyzoncie w ciągu roku - rok jako podstawowa jednostka czasu - zmiana wysokości Słońca nad horyzontem w różnych szerokościach geograficznych w ciągu roku - zmiany rozkładu średniej rocznej temperatury powietrza - strefy oświetlenia Ziemi - strefy klimatyczne związane ze strefami oświetlenia Ziemi - dzień i noc polarna - pory roku i zróżnicowanie czsu ich trwania * materiał zaczerpnięty z vademecum matura wydawnictwa operon  

Dodaj swoją odpowiedź