Kultura grecka

Grecy od najdawniejszych czasów mieli zamiłowanie do filozofowania. To przecież w Grecji pojawili się pierwsi fizozofowie, którzy wypracowali teorię sztuki, bardzo logiczną i prostą. Było to premierowe zdefiniowanie tego pojęcia.
Sztuka grecka zaczęła powstawać w 10 wieku p.n.e. i rozwijała się aż do 4 wieku n.e.! Dzieli się na kilka okresów:
- archaiczny (styl geometryczny)
- klasyczny (helleński)
- hellenistyczny
Sztuka grecka obejmowała nie tylko Grecje, ale również Macedonię, Trację,
wybrzeża Małej Azji i wyspy Morza Egejskiego.

Styl geometryczny powstał po roku tysięcznym. Stosowały go te plemiona jońskie i doryckie, które panowały w Grecji. Nazwa tego stylu pochodzi od sposobu zdobienia naczyń geometrycznymi wzorami (trójkąty, szachownice, zygzaki, gwiazdki). Z czasem wzory stawały się coraz bardziej skomplikowane, bogatsze. Do kształtów geometrycznych sprowadzano także postacie ludzkie i zwierzęta. Szczególnie cenne naczynia tego okresu to wazy dipylońskie z 8 wieku p.n.e.

W tym czasie rozwija się również poezja - dzieła Homera. Rzeżby stanowił zazwyczaj gliniane figurki ludzi i zwierząt, które składano jak wota na ołtarzu.

Architektura.
Początki budowy świątyń greckich nie są dobrze znane. Prawdopodobnie wtedy popularny był typ domu (megaronu), z przedsionkiem i portykiem na kolumnach, a elementy tej budowli wykonane były z drzewa. Grecy potem przerobili, udoskonalili te domy. W wyniku tego powstała skromna świątynia z dachem dwuspadowym. Wykonane były z drewna i oblepione gliną. Trzeba wspomnieć, że świątynia grecka była z reguły budowlą kolumnową.
Nakrywał ją niewysoki dach, tworzący na przodzie i tyle świątyni dwa trójkątne przyczółki. Do 3 wieku p.n.e. były to konstrukcje drewniane. Preferowano trzy porządki architektury:
- porządek dorycki (Grecja właściwa):

Świątynia stoi na trzystopniowym podwyższeniu. Kolumny nie mają baz. Trzony kolumn złożone z bębnów są żłobkowane, w środku lekko zgrubione. Kapitel dorycki składa się z okrągłej poduszki i płyty nad nią.
- porządek joński (kolonie greckie na wybrzeżach małej Azji):

Na stylobacie-podstawie wznosi się kolumna. Ma ona bazę złożoną z pierścieni, wałków i zagłębień. Trzon kolumny jest głęboko kanelowany. Na kapitel składają sie dwie ślimacznice, zwane wolutami. Cienka płyta oddziela kapitel od belkowania, które składa się ze stopniowego architrawu, z gryzu gładkiego i gzymsu
- porządek koryncki (najpóźniejszy styl)

Nie różni się w zasadzie od stylu jońskiego, poza kapitelem, który jest zasadniczo inny. Jego trzon otaczają liście akantu, ponacinane brzegami. Spośród nich wyrastają nici lub łodygi, zwinięte w małe woluty. Kapitel jest żywy, bardzo dekoracyjny.
Tajemnica piękna i oddziaływania porządków greckich leży w prostocie konstrukcji, w celowości każdego szczegółu, w jasności formy. Świątynie greckie są włączone w krajobraz, a nie dominują nad nim. Stąd harmonia i spokój.
Katedra w Syrakuzach na Sycylii, jest chyba jedyną budowlą dorycką, która nieprzerwanie od wczesnego 5 wieku aż do dziś służy celom religijnym. Również w Atenach na Akropolu mamy przykład budowy w porządku doryckim. W głębi Akropolu wznosi się Partenon poświęcony Atenie jako bogini mądrości.
To także przykład na budowle w tym stylu zbudowaną na planie Megaronu otoczonego kolumnadą.

Erechtejon zbudowano w porządku jońskim w r. 421. Świątynia poświęcona była Atenie i Posejdonowi. Tu zamiast kolumn podpierają belkowanie posągi sześciu kobiet, które w ręku trzymały chleby ofiarne.
W Olimpii znajdowała się Świątynia Zeusa (porządek dorycki), jak również miejscowość Delfy, miejsce kultu Apolla, gdzie znajdowały się słynne wyrocznie. U stóp Akropolu powstał teatr Dionizosa, pierwowzór innych tego rodzaju budowli na otwartym powietrzu. Na stokach wzgórza w półkolu wycięto ławy dla trzydziestu tysięcy widzów. Przed niewielką sceną było miejsce
chóru. Aktorzy występowali w maskach, a na nogi wkładali sandały-koturny.

Rzeźba. W tej dziedzinie Grecy wypowiadali się najlepiej. Zaczęła się ona w 7 w. p.n.e. i rozwijała się przez blisko 1000 lat! W okresie archaicznym początkowo artyści stawiali w świątyniach figury zaledwie wycięte z kloca drzewa, ponieważ odziewali je w szaty. Nie posługiwali się napisami wyjaśniającymi tytuł rzeźby, ani symboliką szczegółów.

Postacie wykute w kamieniu i brązie traktowane były nieśmiało w stosunku do materiału. Korpus, członki, głowa, ustawienie postaci były zaledwie zaznaczone. Z czasem wszystko zaczęło się uwypuklać, budzić do życia. W następnym okresie- klasycznym pojawia sie naturalistyczne oddanie ruchu. Ręce, nogi oraz fałdy szat traktowane są z całą swobodą. Potem na miejsce tych posągów pojawi się rzeźba sztywna w ruchach, podkreślająca powagę osoby.

Najważniejszymi rzeźbiarzami greckimi byli Pliniusz, który wykuł Doryforosa- młodzieńca niosącego włócznię, Myron, twórca posągu Dyskobola i Fidiasz, który zasłynął posągami Ateny Partenos i Zeusa Olimpijskiego oraz Praksyteles (nowy kierunek zwany pięknym), autor posągu Hermesa z małym Dionizosem" z Olimpii i posągu "Apollo z jaszczurką". Właśnie w okresie stylu pięknego rzeźby były bardziej dekoracyjne a także lepiej plastycznie przedstawione. Skopas wyraził w rzeźbie uczucie namiętności.

Stworzył Głowy z Tegei" i "Heraklesa". Następują czasy hellenizmu, bardzo płodne w twórców i dzieła. Utrzymuje się wtedy tendencja do idealizmu, z silną przymieszką patosu.
Dwa dzieła architektury hellenistycznej z 6 wieku p.n.e. zyskały sławę:
światynia diany i grobowiec Mauzolosa. Najbardziej znane rzeźby tych czasów to: Nike z Samotraki, Byk Farnezyjski.. no i siedem cudów świata należy m.in. do osiągnięć tego okresu (piramidy egipskie, ogrody Babilonu, świątynia w Efezie, posąg Zeusa Olimpijskiego, mauzoleum w Halikarnasie, kolor rodyjski, latarnia morska w Aleksandrii). Niestety wszystkie te zabytki zostały zniszczone przez zwycięskie chrześcijaństwo.
W 4 w. n.e. rzeźba grecka zaczyna zanikać.

Malarstwo. Nie znamy w tej chwili prawie żadnych zabytków malarstwa greckiego. Możemy się tylko domyślać jak wtedy malowano. Dzięki przekazom filozoficznym, różnorakim opisom niektóre sprawy stają się bardziej zrozumiałe. Z tych pism dowiadujemy się, że malowano tylko 4 kolorami, sylweta rysunkowa przeważała nad cieniowaniem lub plamą barwną. Malowano obrazy poprzez rozpuszczenie farb w gorącym wosku. Wyjątkowym przypadkiem malarstwa greckiego są malowidła ścienne znalezione opodal miasta Kazanłyku w Bułgarii. Występuje tu znajomość perspektywy osób, koni, rydwanów, ograniczona do pierwszego planu.

Ceramika. Osiągnęła wysoki poziom pod względem technicznym już w okresie geometrycznym. W 6 wieku następuje rozkwit ceramiki ateńskiej w stylu czarnofigurowym. Zaś styl czerwonofigurowy rozwija dalej elegancje smukłych, żywych w ruchu postaci bogów i ludzi. Z początku przeważały ilustracje z legend i mitów, poźniej malarze sięgnęli do scen z życia. Potem malarstwo czerwonofigurowe zanika.

Malarstwo wazowe stało się źródłem poznania życia i obyczajów starożytnego świata. W przeciwieństwie do styl czarnofigurowego, który posiada cechy grafiki, styl czerwonofigurowy wprowadził do grafiki więcej światła i miękkości, a także zróżnicowania w przedstawieniu szczegółów. Na wazach przedstawiano życie codzienne: pracę, zabawy, kulty.

Nie jest to jednak malarstwo w pełnym sensie, bo nie operuje kolorem i cieniem, a i głębia w nim jest oszczędnie zaznaczana. Malarstwo wazowe to raczej grafika i dekoracja. Wraz z 5 wiekiem kończą się wyroby ceramiki ateńskiej.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o kulturze

Kultura Grecka i Rzymska

kultura grecka
? swiatymie budowane w 3 stylach:dorycki, jonski,koryncki
? teatr
? rzeźba
? malarstwo na wazach
Gimnazjon- park z budowlą słuzący do ćwiczeń i spotkan
kariatydy - kolumny w kształcie kobiet
w star...

Język angielski

Napisz w minimu 5zdaniach dlaczego jesteś za tym, że kultura grecka przewyższała rzymską albo dlaczego uważasz że kultura rzymska przewyższała grecką Do wyboru :) Prosze na szybko!

Napisz w minimu 5zdaniach dlaczego jesteś za tym, że kultura grecka przewyższała rzymską albo dlaczego uważasz że kultura rzymska przewyższała grecką Do wyboru :) Prosze na szybko!...

Język angielski

kultura grecka patron kupców

kultura grecka patron kupców...

Język angielski

1.Wyjaśnij powiedzenie "Rzym podbił Grecje, kultura Grecka podbila Rzym". 2.Wyjasnij fenomen cywilizacji Rzymskiej na wybranym przykladzie( np.drogi, budownictwo, legiony, prawo itd.) Dziekuje za pomoc Daje NAJ

1.Wyjaśnij powiedzenie "Rzym podbił Grecje, kultura Grecka podbila Rzym". 2.Wyjasnij fenomen cywilizacji Rzymskiej na wybranym przykladzie( np.drogi, budownictwo, legiony, prawo itd.) Dziekuje za pomoc Daje NAJ...

Język angielski

Podaj nazwę/ określenie ........-inaczej mieszkańcy Grecji ........-kultura grecka Achajów w okresie między II tyś p.n.e- 1200 p.n.e na opszarze półwyzpu Peloponeskiego, zabytki kultury to złota maska Agamemnona. .......-w okresie między VIII do VI w.p

Podaj nazwę/ określenie ........-inaczej mieszkańcy Grecji ........-kultura grecka Achajów w okresie między II tyś p.n.e- 1200 p.n.e na opszarze półwyzpu Peloponeskiego, zabytki kultury to złota maska Agamemnona. .......-w okresie międz...

Język angielski

kultura grecka. w świecie greckich bogów

kultura grecka. w świecie greckich bogów...