ROZPRAWKA, ROZPRAWKA, ROZPRAWKA!   Wybierz wynalazek i odkrycie (wybrałam) ->ODKRYCIE: "telefon, Aleksander Graham Bell, USA 1876." i w formie rozprawki wyjaśnij jego znaczenie (tego odkrycia) dla rozwoju ludzkości. daje Najjj!! ;)) HELP!

Telefon i jego zaczeie dla rozwoju ludzkości   Alexander Graham Bell- fizyk i fizjolog amerykański. Urodził się w 1842 roku w Szkocji. Był to szkocki lekarz, który pracował z głuchoniemymi w Ameryce Północnej. Charakter wykonywanego zajęcia zmusił go do studiowania natury dźwięku. Interesował się tym, jak dźwięk mógłby być przenoszony elektrycznie. W życiu Alexandra Grahama Bella w przedziwny sposób przeplatają się motywy dźwięku i ciszy. Gdy miał 34 lata, w roku 1876 opatentował telefon, w 1877 uzyskał patent na membranę. Ponad 600 razy musiał udowadniać swoje pierwszeństwo do wynalazku.   XIX i XX wiek był okresem znacznego postępu w rozwoju nauki i techniki. Gdy w 1876r. Bell wynalazł telefon zapewne wiedział, że to znacznie ułatwi ludziom komunikację między sobą, ale chyba nie przypuszczał, że aż w takim stopniu. Jego wynalazek wykorzystywał słuchawkę elektromagnetyczną, która przetwarzała drgania dźwiękowe na przebiegi elektryczne w części nadawczej, jak i odwrotnie. Po raz pierwszy telefon Bella został użyty na oczach wielu ludzi w trakcie Wystawy Stulecia. Miało to miejsce w Filadelfii. Od razu wzbudził ogromny entuzjazm i zyskał popularność zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. Szybko i skutecznie wynalazek ten zastąpił wcześniejsze pisanie listów. Ludzie woleli dzwonić do siebie, bo tak było łatwiej, szybciej i lepiej, a przede wszystkim można było komunikować się ze sobą na duże odległości różnych części świata. Od tego momentu skupiono się głównie na udoskonalaniu aparatu telefonicznego, aby był on nie tylko praktyczny, ale także bardziej poręczny i estetyczny. Obecnie jeszcze bardziej udoskonalono aparaturę, wynajdując telefon komórkowy, który w bardzo krótkim czasie zdobył uznanie milionów ludzie na całym świecie. Dzięki niemu nie musimy już wysyłać listów i nie wiadomo, jak długo czkać na wiadomość. Wystarczy wcisnąć numer na klawiaturze i zostajemy połączenie z wybraną osobą. Możemy jej bardzo szybko opowiedzieć o czymś czy o coś poprosić i mieć pewność, że dana osoba się o tym dowiedziała.