Elektrownia Bełchatów.

Trochę Historii

Historia wielkich inwestycji , a tym samym historia dynamicznego rozwoju Okręgu Bełchatowskiego sięga początku lat sześćdziesiątych a dokładniej w grudniu 1960 r .Właśnie wtedy w czasie poszukiwań gazu ziemnego w rejonie wsi Piaski odkryto pokład węgla brunatnego o miąższości 127 m .Duża zasobność złoża szacowana na około 2 miliardów ton oraz jego korzystne zaleganie było argumentem przemawiającym za podjęciem decyzji dotyczącej budowy Zespołu Górniczo-Energetycznego Bełchatów. Stosowną uchwałę Rada Ministrów podjęła jednak dopiero 17 stycznia 1975 r .po kilkunastu latach badań, ekspertyz i prac projektowych dotyczących przyszłej eksploatacji złoża i budowy elektrowni. Uchwała ta uznała budowę Zespołu Górniczo-Energetycznego za inwestycję szczególnie ważną dla gospodarki narodowej.

Elektrownia ”Bełchatów” została zaprojektowana i wybudowana przy wykorzystaniu najnowszych na tamte lata polskich i światowych osiągnięć technicznych i eksploatacyjnych. W konsekwencji prowadzonych przez 5 lat prac inwestycyjnych 29 grudnia 1981 r. pierwszy blok energetyczny w Elektrowni „Bełchatów” zsynchronizowano z siecią krajową. Pełną projektowaną moc zainstalowaną Elektrownia „Bełchatów” osiągnęła 12 października 1988 r. z chwilą przekazania do eksploatacji ostatniego 12-tego bloku energetycznego.

W Elektrowni pracuje 10 bloków energetycznych o mocy 360 MW i 2 bloki o mocy 370 MW. 6 dni później Elektrownia osiąga po raz pierwszy moc 4320 MW. Rok 1998 stanowi kolejny okres realizacji zadań produkcyjnych i ekonomicznych w zakresie zagwarantowania dostaw odpowiedniej ilości energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego, wytwarzania energii cieplnej oraz bieżącej działalności remontowo-modernizacyjnej urządzeń wytwórczych. W zakresie produkcji energii ten rok należy do najlepszych w historii Elektrowni „Bełchatów”.

Wyprodukowano jej 28807 MWh. Wysoki poziom produkcji energii elektrycznej w Elektrowni ma bezpośrednie odbicie w globalnym zużyciu paliwa produkcyjnego.

W dniu 12 października 1998 r. Prezes Urzędu Regulacji energetyki udzielił Elektrowni „Bełchatów” koncesje na:
- wytwarzanie energii cieplnej.
- wytwarzanie ciepła.
- przesyłanie i dystrybucję ciepła.

Dziś Elektrownia „Bełchatów” jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym .Moc pracujących tu bloków energetycznych to 15% mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej.

Roczna produkcji energii wynosząca około 2728 MWh stanowi ponad 20% produkcji krajowej. Energia z Bełchatowa jest najtańszą energią w kraju.

Ochrona środowiska w Elektrowni „BEŁCHATÓW”

Oprócz tego Elektrownia „Bełchatów” jest jednym z przedsiębiorstw najbardziej zaangażowanych w proces intensywnych działań na rzecz ochrony środowiska. W związku z tym na 6 blokach energetycznych zainstalowane zostały Instalacje Odsiarczania Spalin (IOS). Na dwóch następnych blokach trwa budowa tych instalacji. Dlatego też 13 grudnia 2000 r. Ministerstwo Środowiska skreślił Elektrownię z listy zakładów najbardziej uciążliwych dla środowiska w skali krajowej tzw. „Listy 80-ciu”

Warto wspomnieć także że 9 stycznia 2002 r. Elektrownia „Bełchatów” otrzymała certyfikat dla Zintegrowanego Systemu Zarządzania Środowiskiem i BHP.

Elektrownia „BEŁCHATÓW 2”

Projektując Bełchatowski Kompleks Paliwowo-Energetyczny na początku lat 70-tych , zakładano powstanie dwóch Elektrowni o łącznej mocy od 50008000 MW opalanych węglem brunatnym z odkrywek Bełchatów i Szczerców. W związku z kryzysem gospodarczym na początku lat 90-tych i związanym z tym zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną do koncepcji budowy nowej Elektrowni powrócono dopiero w 1994 r. kiedy to ze względu na prognozy wzrostu zapotrzebowania na energię rozpoczęte zostały prace zmierzające do podjęcia decyzji o budowie Elektrowni „Bełchatów 2”. Harmonogram ten realizowany w latach 2004-2009. Przyczyną tego będzie gruntowa modernizacja 12-tu bloków w istniejącej już Elektrowni „Bełchatów” z czym związany będzie spadek produkcji energii.

Budowa nowej elektrowni umożliwi dalszy rozwój regionu poprzez dodatkowe wykorzystanie wykfalifikowanych kadr i istniejącej już infrastruktury Bełchatowskiego Zagłębia. Dla realizacji tej inwestycji w 1996 r. została zarejestrowana spółka z o.o. Elektrownia „Bełchatów 2”. Koszt inwestycji został wstępnie oszacowany na około 1 miliarda dolarów. Projekt budowy bloku energetycznego o mocy 800 MW (który do eksploatacji powinien być przekazany w 2005 r.) ze względu na jego znaczenie w zakresie rozwoju regionu cieszy się akceptacją społeczną i jest popierany przez władze samorządowe.

Za budową Elektrowni „Bełchatów 2” przemawiają:
- bogata infrastruktura techniczna Elektrowni „Bełchatów”.
- dobre wyniki eksploatacyjne.
- wysoka efektywność ekonomiczna.
- modernizacja Elektrowni „Bełchatów 1”

Spółki zrzeszone z Elektrownią „BEŁCHATÓW”

Oprócz Elektrowni działają związana z nią zakłady .Są to:
- Zakład Automatyki Elektrowni (ZAE)
- Zakład remontowy Elektrowni (ZRE)
- Zakład Wytwarzania Energii (ZWE)
- Zakład Zaopatrzenia i Transportu (ZZT)

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

krótka notatka elektrownia bełchatów

krótka notatka elektrownia bełchatów...

Przyroda

Kiedy powstała elektrownia Bełchatów?

Kiedy powstała elektrownia Bełchatów?...

Biologia

Napisz krótką notatkę nt największej na świecie elektrowni węglowej- Bełchatów. 2-3 zdania, tylko proszę nie takie, że elektrownia Bełchatów to największa elektrownia węglowa itp.

Napisz krótką notatkę nt największej na świecie elektrowni węglowej- Bełchatów. 2-3 zdania, tylko proszę nie takie, że elektrownia Bełchatów to największa elektrownia węglowa itp....

Fizyka

oblicz ile energii wyzwoli się w procesie anihilacji gdy zetkniemy ze sobą 1 kg materii i antymaterii. Jak długo musi pracować elektrownia Bełchatów o mocy 4000 megabotów aby wytworzyć taką ilość energii

oblicz ile energii wyzwoli się w procesie anihilacji gdy zetkniemy ze sobą 1 kg materii i antymaterii. Jak długo musi pracować elektrownia Bełchatów o mocy 4000 megabotów aby wytworzyć taką ilość energii...

Geografia

Witam, Opisz metodę oczyszczania spalin w wielkich elektrowniach cieplnych.w tym kontekście wyjaśnij dlaczego elektrownia Bełchatów jest największym w Polsce producentem gipsu. Z góry dziękuję... Daje najjjjj.....

Witam, Opisz metodę oczyszczania spalin w wielkich elektrowniach cieplnych.w tym kontekście wyjaśnij dlaczego elektrownia Bełchatów jest największym w Polsce producentem gipsu. Z góry dziękuję... Daje najjjjj........