Źródłem ciepła na Ziemi jest krótkofalowe promieniowanie słoneczne, które przechodząc przez atmosferę, ulega osłabieniu i do powierzchni Ziemi dociera niewiele ponad jego połowę, tj. 52%. Pozostała część promieniowania jest pochłaniana przez ozon i chmury (15%) oraz odbijana od chmur i rozproszona przez aerozole (33%). Natężenie promieniowania padającego bezpośrednio na powierzchnię Ziemi zależy od wysokości Słońca nad horyzontem, dlatego zmienia się ono w ciągu doby oraz w ciągu roku. Promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni Ziemi jest od niej odbijane w 5%, natomiast pozostałe 47% ulega pochłonięciu przez podłoże i przetworzeniu na ciepło, które Ziemia oddaje atmosferze - promieniowanie długofalowe. Wypromieniowane przez Ziemię ciepło ogrzewa powietrze atmosferyczne. W sumie Ziemia oddaje tyle samo ciepła, ile otrzymuje. Gwarantuje to utrzymanie stałej średniej temperatury powierzchni Ziemi. Jest to tzw. równowaga cieplna Ziemi.
Źródłem ciepła na Ziemi jest krótkofalowe promieniowanie słoneczne, które przechodząc przez atmosferę, ulega osłabieniu i do powierzchni Ziemi dociera niewiele ponad jego połowę, tj. 52%. Pozostała część promieniowania jest pochłaniana przez ozon i chmury (15%) oraz odbijana od chmur i rozproszona przez aerozole (33%).
Atmosfera - obieg ciepła
Słońce - źródłem energii
Promieniowanie słoneczne(głównie krótkofalowe) jest prakty-cznie jedynym źródłem energii docierającym przez atmosf. do powierzchni Ziemi. Wprawdzie ciepło dostarczane jest także przez Ziemię (przemiany te...
Jaki wpływ na klimat Ziemi ma obieg ciepła?
Jaki wpływ na klimat Ziemi ma obieg ciepła?...
Zróżnicowanie klimatów na Ziemi
Procesy klimatotwórcze:
- obieg ciepła
- cyrkulacja atmosfery (dzięki energii słonecznej)
- obieg wody (dzięki energii słonecznej)
1. Zależą one od czynników klimatycznych.
2. Promieniowanie słoneczne- g�...
Wyjaśnij pojęcie pogody i klimatu. Przedstaw czynniki klimatyczne oraz zróżnicowanie klimatu na Ziemi.
Pogoda - aktualny stan atmosfery w danym miejscu.
Składniki pogody - temp. powietrza, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, wiatr, zachmurzenie, opady oraz inne zjawiska np. burze.
Klimat - ustalony na podstawie wieloletnich obs...
Obieg wody w przyrodzie.
Wstęp
Woda jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych na ziemi, a zarazem związkiem podstawowym decydującym o życiu organizmów w tym i człowieka.
Woda wchodzi w skład organizmów, pełni funkcję środowi...