Prosze ulózcie  mi  7 pytan do konkursu pt. pierwsza pomoc przed medyczna. np gdzie dzwonic po pomoc itp.

1)Co to jest Prewencja? 2)Co powinno wykonać się najpierw? Zabezpieczenie miejsca wypadku czy sprawdzenie stanu poszkodowanego? 3)Jak sprawdzić czy poszkodowany oddycha? 4)Jakie są numery alarmowe w Polsce? 5)Czy należy zawsze używać rękawiczek medycznych przy pierwszej pomocy? 6)Kogo bezpieczeństwo jest ważniejsze? Udzielającego pomocy czy poszkodowanego? 7)Czy nie udzielenie pomocy poszkodowanemu, jest karalne?

1.Co to jest RKO ? 2.Na czym polega RKO ? 3.Co skłania ludzi do udzielania pomocy poszkodowanym i chorym ? ( chodzi tu o motywy takie jak: humanitarny,religijny lub prawny) 4.W jaki sposób można nawiązać kontakt z poszkodowanym nieznającym języka polskiego ? 5.Na czym polega współpraca ratownika z rodziną poszkodowanego i świadkami wypadku ? 6.W jaki sposób przeprowadzisz ewakuację osoby nieprzytomnej z miejsca wypadku ? 7. Jak postąpisz w przypadku pożaru budynku ? 8. Jak przystąpisz w przypadku porarażenia poszkodowanego prądem elektrycznym ? 9.W jakiej odległości za uszkodzonym pojazdem ustawisz trójkąt oszczegawczy ? 10.W jaki sposób spróbujesz nawiązać kontakt z poszkodowanym leżąącym nieruchomo na podłodze ? 11.W jaki sposób udrożnisz drogi oddechowe poszkodowanego ? 12.W jaki sposób ocenisz oddech poszkodowanego ? 13.Wyjaśnij, dlaczego prawidłowe wezwanie kwalifikowanej pomocy ma istotne znaczenie dla zdrowia i życia poszkodowanego. 14.Od czego rozpoczniesz telefoniczne wezwanie kwalifikowanej pomocy ? 15.Kiedy podczas akcji ratunkowej ratownik przystępuje do ucisków klatki piersiowej ? 16.Co stanowi istotę uciskania klatki piersiowej ? 17. Na czym polegają i co dają oddechy ratownicze ? 18. Wymień alarmowe numery telefonu do służb ratowniczych.   Wybierz sobie. Pytania brałam z głowy i mojej książki od edukacji. Mam nadzieję że pomogłam.