Historia II wojny światowej: konferencje Wielkiej Trójki – główne postanowienia i ich znaczenie?

KONFERENCJE MIĘDZYNARODOWE: 1-Konferencja w Teheranie (28 listopada-1 grudnia 1943 r)Główni przywódcy to Stalin,Roosevelt i Churchull. Główne postanowienia w sprawie Polski:Polska państwem o ustroiu parlamentarno-demokratycznym.Granica między ZSRR miała opierać się na linii Curzona.Nastąpiła także zgoda aliantów ,że Polska pozostaje pod wpływem radzieckim.Główne postanowienia w sprawie Niemiec:ularaniu mieli podlegać wszyscy zbrodniarze wojenni.Niemcy miały zostać  poddane okupacji państw sprzymierzonych,oraz potwierdzono bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Znaczenie tej konferencji to nawiązanie współpracy w celu przeprowadzenia operacji wojskowych. 2-Konferencja w Jałcie (4-11 luty 1945 r).Główni przywódcy to Roosevelt,Stalin,Churchill i ministrowie spraw zagranicznych, Postanowienia w sprawie Polski:ustrój odrodzonego państwa zostanie określony w wyborach.Utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej i uznanie ,że Polska powinna uzyskać przyrost terytorialny na zachodzie i północy. Postanowienia w sprawie Niemiec:wypłacenie przez Niemcy odszkodowań za zniszczenia.Utorzenie Sojuszniczej Rady Kontroli.Likwidacja partii hitlerowskiej oraz demilitaryzacja. 3-Konferencja w Poczdamie (17 lipca do 2 sierpnia 1945 r).Główni przywódcy to Stalin,Truman,Churchill (potem Attlee) Postanowienia w sprawie Polski:zatwierdzenie zachodniej granicy.Wysiedlenie Niemców.Decyzje o granicy zachodniej i przekazanie Polsce Wolnego Miasta Gdańsk Postanowienia w sprawie Niemiec:odszkodowania wojenne i ukaranie zbrodniarzy przed Trybunałem Międzynarodowym.Berlin został podzielony na 4 sektory,a władze okupacyjne miały doprowadzić do rozbrojenie,likwidacji partii hitlerowskiej i miała nastąpić likwidacja porozumień monopolistycznych niemieckiego przemysłu.

Sprawa polska na konferencjach Wielkiej Trójki w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

Pierwszoplanowym celem dyplomacji polskiej po klęsce wrześniowej w 1939 roku było przywrócenie niepodległej Rzeczpospolitej wraz z jej przedwojennymi granicami. Nadzieje na zrealizowanie tego celu opierano przede wszystkim na lojalności mocars...