a= cena 1 ksiązki b= cena 2 -II- c= cena 3 -II- d= cena 4 -II- wiec: b+c+d = 42 (koszt jest największy, więc ksiązka a jest najtansza) a+c+d = 40 a+b+d = 38 a+b+c = 36 (koszt jest najnizszy, więc ksiązka d jest najdrozsza) cena kolejnej ksiązki zwiększa sie o 2 zł 36zł : 3 = 12 zł = koszt ksiązki b 12zł - 2 zł =10zł = koszt ksiązki a 12zł +2 zł = 14 zł = koszt ksiązki c 14 zł + 2 zł = 16 zł = koszt ksiązki d albo inaczej : a+c+c+d = x 3 x = 42+40+38+36 3x = 156 x=52 = cena wszystkich ksiązek wszystkie bez pierwszej (a) kosztują 42 zł , więc: 52-42 = 10 zł = koszt 1 ksiązki wszystkie bez drugiej kosztują 40, więc: 52-40 = 12 zł = cena 2 ksiązki wszystkie bez trzeciej kosztują 38 zł, więc: 52 - 38 = 14 zł = cena 3 ksiązki wszystkie bez czwartej kosztują 36 zł, wiec: 52 -36 = 16 zł = cena 4 ksiązki
Różnica cen między książkami wynosi 2zł 42-40=40-38=38-36=2 a- cena pierwszej książki a+2 -cena drugiej książki a+4 - cena trzeciej książki a+6- cena czwartej książki a+2+a+4+a+6=42 3a+12=42 3a=42-12 3a=30 a=10 - pierwsza a+2=12 -druga a+4=14 -trzecia a+6=16 -czwarta spr. 12+14+16=42 L=P 10+14+16=40 L=P 10+12+16=38 L=P 10+12+14=36 L=P Odp. Książki kosztyją : pierwsza 10zł, druga 12 zł, trzecia 14 zł, czwarta 16zł.