Czy może ktoś wytłumaczyć mi w prosty sposób temat :ruch prostoliniowy jednostajnie przyspieszony . I o co chodzi z tymi wszystkimi wykresami ? Proszę o pomoc ... Z góry dziękuję ;)

Czy może ktoś wytłumaczyć mi w prosty sposób temat :ruch prostoliniowy jednostajnie przyspieszony . I o co chodzi z tymi wszystkimi wykresami ? Proszę o pomoc ... Z góry dziękuję ;)
Odpowiedź

po kolei krok po kroku   Ciało jest w spoczynku, działające na niego siły wzajemnie się znoszą.   zaczęłła działać  siła  np:  siła ciągu silnika. pojawia się wtedy przyspieszenie   a= F / m    gdzie  a - przyspieszenie  F - siła   przyspieszenie  przyjmuje kierunek i zwrot zgodny z działającą wypadkową siłą.   ciało zostaje wyprowadzone ze stanu spoczynku, przyspiesza  jenostajnie  bo działa na niego niezmienne przyspieszenie, po linni prostej  bo żeby  skręciło musiałaby działać siła  prowadząca  go po promieniu okręgu.   do zapamiętania:  w ruchu jednostajnie przyspieszonym  przyspieszenie jest  niezmienne niektórzy używają sformułowania -stałe, ale stała to może być wartość np liczby π :) a taki ruch  nie trwa nieskończenie długo  więc pozostańmy przy sformułowaniu niezmienne.   stąd pierwszy wykres wartości  przyspieszenia od czasu. Na poziomej osi będzie czas na pionowej osi wartość przyspieszenia.  Jak już ustaliliśmy przyspieszenie jest niezmienne dlatego  obrazem  na wykresie będzie prosta o wartości różnej od zera   równoległa do osi czasu. patrz załącznik   wartość prędkości  na wykresie  przyspieszenia od czasu  to pole powierzchni pod  linią która oznacza przyspieszenie.    stąd dochodzimy do zależności  że  prędkość to iloczyn  przyspieszenia i czasu (pole prostokąta o bokach  a  i t ) V= a·t   jak narysujesz wykres prędkości od czasu w ruchu  jednostajnie przyspieszonym  to zauważysz że obrazem  tej zależności  jest prosta  skośnie nachylona  do osi czasu.   jest ona tym bardziej stroma im większe przyspieszenie:  ΔV / Δt  = a  pole powierzchni  pod  prostą V(t)  to droga jaką przebyło  ciało prosta jest nachylona skośnie  więc pole to jest trójkątem, wzór na pole trójkąta  z pewnością znasz...  naszą podstawą jest t   а wysokością  V która jest  równa at podstawimy  do wzoru na pole trójkąta S= PΔ = podstawa · wysokość /2  podstawiamy : S= PΔ =( t · at) /2 = at^2 /2   jak widzisz wykresem jest  parabola          

Dodaj swoją odpowiedź