Teoretyczne informacje o rozprawce ( plan rozprawki i słownictwo )

Rozprawka - oznacza roztrząsanie, rozważanie jakiegoś problemu.Polega na uzasadnieniu słuszności (niesłuszności) jakiejś myśli lub poszukiwaniu właściwego rozwiązania problemu za pomocą argumentów. Argumenty to fakty, dowody, motywy, racje, opinie uzasadniające twierdzenie. Teza to stwierdzenie czegoś, gotowe założenie, ściśle określony pogląd na dany temat lub opinia o czymś sformułowana na podstawie lektury, myśli ogólnoludzkiej lub czyjegoś poglądu. Antyteza to twierdzenie przeciwne do podanego, przeciwieństwo tezy. Kontrargument to argument zbijający inny argument, przeciwny. Temat rozprawki z tezą może mieć postać zdania oznajmującego lub pytającego. Zwykle rozpoczyna się następująco: Uzasadnię, że... Udowodnię, że... Rozwinę myśl... Dowiodę, że... Wykażę, że... Dlaczego mówię, że... Przykładowe tezy i argumenty do nich: Teza: Udowodnię, że na świecie panuje przemoc i dochodzi do rozbojów. Przykładowy argument: W naszym świecie panuje przemoc. Dochodzi do rozbojów, a media informują nas o napadach na słabszych ludzi i kradzieżach.Ludzie są obojętni wobec zła. Teza: Dorośli w znaczny sposób zaniedbują swoje dzieci. Przykładowy argument: Dzieci często muszą zostawać same w domu podczas gdy rodzice wychodzą do pracy. Może to prowadzić to wielu niebezpiecznych wypadków. Najlepiej, jeżeli argumentów będzie nie mniej niż trzy.. przykładowe argumenty do tezy ,,Pomoc koleżeńska w nauce - zwyczaj pożyteczny i piękny": a) Dla uczniów słabszych szansa poprawienia ocen. b) Zaoszczędzenie rodzicom wydatków na korepetycje. c) Pomoc koleżeńska dobrym sposobem na budzenie i cementowanie przyjaźni. I Wstęp (teza) II Argumenty (każdy argument powinien kończyć się wnioskiem cząstkowym i zaczynać się nowym akapitem) III Podsumowanie całej pracy. Wskazane jest powtórzenie tezy w zakończeniu pracy.

plan rozprawki: wstęp rozwionięcie zakończenie wstęp: powinna zajmować przynajmiej jeden akapit w którym stawiamy tezę lub hipoteze. rozwinięcie: Najwiękasz i najdłusza część rozprawki ma znajdować się w niej naszę argumęty zakończenie: podsumowanie naszej wypowiedzi tu stwierdzamy czy teza jest słuszna zaś w przypadku hipotezy została potwierdzona