Charakterystyka i ocena Kmicica.

"Nie rzymianin Skrzetuski, ale grzesznik Kmicic jest typowym bohaterem Sienkiewicza"(Gombrowicz). Charakterystyka i ocena Kmicica jako bohatera dynamicznego "Potopu" Henryka Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz w "Trylogii" podał wzory postaw kierujących się patriotyzmem wynikającym z potrzeby zagrożonego bytu narodowego, z konieczności wytrwania i optymistycznej idei zwycięstwa mimo największych niebezpieczeństw.
Taką postacią jest m.in. Andrzej Kmicic, którego dzieje przypominają los Jacka Soplicy z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Kmicic jest przykładem bohatera dynamicznego, który zmienia się w prawdziwego obywatela ukochanej ojczyzny.
Początkowo zachowywał się jak bezkarna szlachta, szukał zwady, często pojedynkował się z błahych powodów. Otaczał się towarzyszami, którzy byli znani z krwawych i hańbiących czynów- byli zdolni do morderstw, podpalania i gwałtów. Od dawna sądy wydały na nich wyroki skazujące na śmierć lub infamię, ale Kmicic ich bronił. Wraz z nimi upijał się i dawał przykład nagannego warcholstwa. Wraz ze swymi "przyjaciółmi" strzelał do portretów przodków Billewiczów, nękał ludzi w Lubiczu i Upicie. Gdy jego towarzysze zostali ukarani podpalił Wołmontowicze, pozbawiając w ten sposób ludzi domów, majątku a nawet życia. Jego szlachecka porywczość i gwałtowność były przyczyną wielu pojedynków, brutalnych czynów i okrucieństw.
Wydaję mi się, że ważną rolę w jego życiu odegrało przystąpienie do Janusza Radziwiłła- hetmana i wojewody willeńskiego. Szlachecka zarozumiałość nie pozwoliła mu dokonać właściwego rozeznania i sprawdzenia za kim opowiada się Radziwiłł oraz jakie ma plany. Po złożeniu mu przysięgi wierności było za późno- musiał wykonywać polecenia zdrajcy ojczyzny. Kmicic zdradziecką politykę Radziwłłów odkrył dopiero podczas rozmowy z księciem Bogusławem. Wtedy również zrozumiał swój błąd i zmienił postępowanie. Swe dotychczasowe postępki poddał gruntownej rewizji i wszedł na drogę pokuty i poprawy. W tym momencie przybrał nazwisko Babinicza.
Chcąc odkupić swą winę i zasłużyć na miłość pięknej i uczciwej Oleńki narażał swoje życie. Z szaleńczą odwagą walczył ze Szwedami; zorganizował obronę jasnogórskiego klasztoru,który oblężony był przez najeźdźcę; unieszkodliwił kolubrynę, która zniszczyłaby mury klasztoru. Później ochraniał króla i z narażeniem życia uratował Jana Kazimierza wracającego ze Śląska.
Burzliwa biografia Andrzeja Kmicica, znaczona krwią i licznymi bliznami, stała się przykładem niezwykłego patriortyzmu. Świadkiem jego rahabilitacji była m.in. Oleńka, która szczerze go kochała, przebaczyła dawne rozboje i zgodziła się zostać jego żoną. Nie możemy również zapomnieć o łzach szczęścia, z którymi Kmicic słuchał o czynach, które znacznie przewyższyły jego wcześniejsze przewinienia. Naczelną wartością wyznawaną przez Babinicza była miłość do ojczyzny, zdolność do poświęcenia za nią nawet życia. W każdej chwili gotów był również złożyć życie u stóp wybranki swojego serca.
Postać Kmicica ma głębokie znaczenie głównie dzięki optymistycznej w ostatecznym rozrachunku wymowie. Jego błędy pozwalają wyciągnąć wniosek, że żadne względy nie zwalniają człowieka z obowiązku samodzielnego ocenienia sytuacji i podejmowania moralnie słusznej decyzji, a powoływanie się na rozkaz, na okoliczności nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla czynów niemoralnych. Dziś nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem w najbliższej okolicy osób, które za swoje niepowodzenia i potknięcia obwiniają innych. Prawda jest taka- człowiek ma rozum i wolną wolę i tylko od niego zależy jak potoczy się jego życie. Patrząc na Kmicica możemy powiedzieć, że nigdy nie jest za późno na nawrócenie...

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Andrzeja Kmicica głównego bohatera "Potopu".

(Przedstawienie postaci)
Andrzej Kmicic, główny bohater powieści ?Potop? Henryka Sienkiewicza. Młody, lecz znany i doświadczony żołnierz, typowy przedstawiciel szlachty XVII w., potomek zubożałego rodu szlacheckiego.

(Opis zewn...