Wywiad z osobą zajmującą się problematyką patologii
PYTANIE: Czym jest patologia?
ODPOWIEDŹ: W skrócie patologia jest to zachowanie sprzeczne z powszechnie panującymi zasadami etycznymi i moralnymi.
PYTANIE: Gdzie powstaje oraz w jaki sposób ona się objawia?
ODPOWIEDŹ: Zjawiska patologii społecznej występują praktycznie w każdym środowisku. Trudno jest wskazać społeczeństwo czy grupę wiekową wolne od patologii społecznych, choć niewątpliwie najczęściej dotyka ona młodzieży. Objawia się ona często kontrowersyjnym, budzącym zastrzeżenia zachowaniem określonych osób czy grup społecznych, które jednak często nie zdają sobie z tego sprawy.
PYTANIE: Skąd się więc bierze?
ODPOWIEDŹ: Jedną z najczęstszych przyczyn jest nadmiar wolnego czasu. Gdy człowiek nie ma co z sobą zrobić, wtedy zabiera się za „wypełniacze czasowe”, jakimi są między innymi alkohol, narkotyki, papierosy czy przemoc, czyli używki. Jednym z częstszych powodów powstawania patologii jest również odrzucenie przez otaczające środowisko. Chęć bycia akceptowanym oraz zauważonym jest często przyczyną posunięcia się do rzeczy wręcz absurdalnych. Stosunek rodziców do własnych dzieci również może mieć wpływ na rozwój patologii. W obecnych czasach przyczyną powstawania agresji może być też nadmiar obowiązków, z których rodzi się stres.
PYTANIE: Czy można więc zapobiegać patologii?
ODPOWIEDŹ: Oczywiście! Akceptacja osób odrzuconych czy zapewnienie im rozrywki w czasie wolnym to jedne z najlepszych sposobów. Tym sposobem nie tylko sami możemy uwolnić się od odrzucenia, lecz również możemy pomóc innym
PYTANIE: Co robić w wypadku, gdy jesteśmy świadkami patologii?
ODPOWIEDŹ: Powinniśmy reagować, nakłaniając osoby do zmiany zachowania, proponując wizyty u psychologa. Jeśli jednak patologia objawiałaby się agresją, można poprosić o pomoc policję.
PYTANIE: Gdzie można udać się z prośbą o pomoc?
ODPOWIEDŹ: Na pewno psycholodzy czy szkolni pedagodzy służą pomocą. Są to najbliższe miejsca, w których można sobie poradzić z problemem patologii.