1.Główne przyczyny 1 wojny światowej 2.główni przeciwnicy oraz obszary działań wojennych 3.Główne skutki wojny, powstanie nowych państw 4.Traktakt wersalski i jego postanowienia Proszę o wypowiedzi jak najdłuższe i rozwinięte Daje naj !!

1.Głowne przyczyny: - narastanie sprzeczności między mocarstwami w drugiej połowie XIX wieku; - Rosja dążyła do otwarcia cieśni czarnomorskich, utrzymania i poszerzenia wpływów na Bałkanach; - Anglia dążyła do utrzymania mocarstwowej pozycjii na morzach i w koloniach; - Niemcy dążyły do nowego podziału świata; - Austro-Węgry chciały poszerzyć swoje wpływy na Bałkanach. Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny będzie zamach na następce tronu Autro-Węgier arcyksięcia Frańciszka Ferdynanda wraz z małżonką. 2. wielka brytania, włochy, japonia,rosja, serbia, francja a panstwami niemcy, turcja, bułgaria. 3.Produkt krajowy brutto  zwiększył się w głównych krajach alianckich (Wielka Brytania, Włochy i USA), zmniejszył się natomiast we Francji, Rosji, neutralnej Holandii oraz w państwach centralnych.  rozszerzenie zakresu władzy wykonawczej w wielu państwach. Wiele rodzin zostało pozbawionych źródła utrzymania po wyjeździe dużej liczby mężczyzn na front. 4.- wszystkie strony uważały, że winnym rozpętania wojny są Niemcy - nie postanowiono likwidować imperializmu, żeby móc odbudować Niemcy Anglia nie chciała osłabienia, bo wtedy mogłaby rozwijać się Francja. Francja chciała osłabić Niemcy. Francja poniosła największe straty w czasie wojny. Chciała odszkodowań od Niemiec oraz likwidacji niemieckich sił zbrojnych i podziału Niemiec. Nadrenia miała być protektorem Ligi Narodów. postanowienia: - Niemcy spłacą odszkodowanie wojenne w ciągu 30 lat. - Niemcy zostaną pozbawieni obowiązku służby wojskowej – 100 armia (Reiswera) do pilnowania porządku wewnętrznego. - Niemcy mają zakaz posiadania lotnictwa, łodzi podwodnych oraz broni pancernej. - Francja odzyskała Alzację i Lotaryngię. - Francja otrzymała na 15 lat mandat na Zagłębie Saary. - Wprowadzono 50 km strefę zdemilitaryzowaną nad Renem. - Powołano Ligę Narodów. - Wprowadzono tzw. „traktaty mniejszościowe” podpisały je Polska, Czechosłowacja, Jugosławia, Rumunia i Grecja. Mówiły, że mniejszości narodowe będą traktowane na równi z obywatelami. Były ważne, ale nie rozciągnięto ich na kolonie i tereny mandatowe.