Przy rzucie ukośnym ciało ma w najwyższym punkcie toru prędkość a) największą, b) najmniejszą, c) taką samą jak prędkość początkowa. Wybierz i uzasadnij odpowiedź wzorem przy założeniu że opór powietrza można pominąć.

Przy rzucie ukośnym ciało ma w najwyższym punkcie toru prędkość a) największą, b) najmniejszą, c) taką samą jak prędkość początkowa. Wybierz i uzasadnij odpowiedź wzorem przy założeniu że opór powietrza można pominąć.
Odpowiedź

Witaj :)   Przy rzucie ukośnym (czyli pod jakimś kątem od poziomu) prędkość dzieli się na dwie składowe Vx (składowa pozioma) i Vy (składowa pionowa):   Rzut ten trzeba obserwować zatem i poziomo i pionowo, co w przypadku złożenia tych ruchów wyjdzie rzut ukośny.    - ciało poziomo porusza się zgodnie ze wzorem ruchu jednostajnego: x=vt  Predkosc skladowej poziomej jest v = vocos(alfa)   - ciało pionowo (składowa pionowa) porusza się wg wzoru:  [latex]y = v_0t - frac{v_0t}{2}[/latex]   Na podstawie tego równania widzimy, że prędkość ciała, które porusza się do góry maleje, osiąga w Hmax wartość minimalną = 0 i znowu jak ciało spada od wysokości maxymalnej prędkość rośnie.   Zatem możemy podsumować, że prędkość w rzucie ukośnym - w najwyższym punkcie swojego lotu będzie b) najmniejsza.    Gdybyś czegoś nie rozumiał/a śmiało pisz na priv! :D  Pozdrawiam :)  -------------------   

Witaj :) W rzucie ukośnym (podobnie jak w rzucie poziomym), przy założeniu braku oporu powietrza składowa pozioma Vpoz = v₀cosα pozostaje stała. Zmienia się natomiast składowa pionowa Vpion = v₀sinα -gt, jak "przystało" na rzut pionowy w górę do osiągnięcia hmax, a następnie spadek swobodny. Zatem Vpion najpierw maleje od v₀sinα do zera dla hmax (ciało na moment zatrzymuje się, aby zmienić kierunek ruchu), po czym rośnie do v₀sinα ze zwrotem w dół. W każdym momencie jest: Vwyp = √[V²pion + V²poz], ale ponieważ dla hmax Vpion=0, więc: Vwyp = Vpoz = v₀cosα = Vmin................c.b.d.o. Prawidłowa odpowiedź b).   Semper in altum……………………………………………………………pozdrawiam :)  Jeśli podoba Ci się to rozwiązanie, możesz uznać je za najlepsze - wówczas otrzymasz zwrot 15% punktów wydanych na to zadanie. W przypadku 1 rozwiązania możesz to zrobić po godzinie od jego dodania. PS. W razie wątpliwości - pytaj :)

Dodaj swoją odpowiedź