Pytania dotyczące II cz Dziadów.   1. Czy 'Dziady' czII są utworem ponadczasowym? Daj odpowiedź, napisz 3 argumenty na potwierdzenie swojej tezy. 2. Po co przyszedł Upiór? Kim jest? 3. Wyjaśnij słowo 'upiór'.    

Pytania dotyczące II cz Dziadów.   1. Czy 'Dziady' czII są utworem ponadczasowym? Daj odpowiedź, napisz 3 argumenty na potwierdzenie swojej tezy. 2. Po co przyszedł Upiór? Kim jest? 3. Wyjaśnij słowo 'upiór'.    
Odpowiedź

„Dziady cz. II” Adama Mickiewicza to utwór w swej treści zawierający szereg niezwykle ważnych prawd moralnych o charakterze dydaktycznym w czasach współczesnych autorowi lecz należy się zastanowić czy ciągle mają one charakter ponadczasowy i jaką wartość stanowią dla nas dzisiaj.Historia nawiązuje do sposobu życia człowieka, który powinien zaznać zarówno radosnych chwil jak i smutku i tragedii. Duchy Józia i Rózi otrzymały w związku z tym dwa ziarna goryczy symbolizujace cierpienie. Dlatego i my powinniśmy doszukiwać się szczęścia w życiu codziennym, a ewentualne porażki znosić z honorem bo są one nam niezbędne do przyszłego zbawienia.Kolejną mądrość niesie opowieść widma złego pana, który za życia nie dbał o poddanych, wręcz przeciwnie, przyczyniał się do ich śmierci, po czym sam nie mógł uzyskać pomocy innych w drodze ku niebu. Zatem należy pamiętać, że jeżeli ktoś oczekuje naszego wsparcia, trzeba mu go udzielać, bo nigdy niewiadomo kiedy sami będziemy w potrzebie. Zawsze dobrze jest mieć takie osoby na które można liczyć w każdej sytuacji i które służa nam pomocą. Ostatnią prawdą jest to, że człowiekowi niewolno jest lekceważyć miłości innych. Uczy nas tego przykład Pasterki Zosii, która wyśmiewała i odrzucała uczucia zakochanych w niej chłopców, postepujac w ten sposób dosyc niezyciowo, bo przeciez ludzie potrzebuja siebie wzajemnie. Należy liczyć się z rzeczywistością i nie można wiecznie bujać w obłokach.Powyższe prawdy moralne, mimo że spisane zostały blisko 200 lat temu nadal niosą nauke adekwatną do czasów w których żyjemy i sytuacji, w których an codzien znajduje się każdy z nas. Dzieje się tak dlatego ze dotycza one wspolzycia miedzy ludzmi. Egzystujemy w grupie i musimy liczyc się ze zdaniem i uczuciami innych. To konieczne abysmy mogli harmonijnie się rozwijac jako gatunek.Waznym argumentem jest to ze zalezymy od siebie czy tego chcemy czy nie. A w takim razie to co czynimy innym powroci do nas w dwójnasób! „kto ni razu nie był czlowiekiemTemu czlowiek nie pomoze.”Bez watpienia otaczajacy nas swiat ciagle się rozwija, ewoluuje, jednak wedlug mnie natura ludzka jest niezmienna, zatem i nasze systemy wartosci oraz moralnosc przez wieki nie nabrala innego wymiaru. Ciagle kierujemy się instynktem i emocjami przez co popelniamy wiecznie te same bledy. Zatemw podsumowaniu mogę bez warpienia stweirdzic ze najistotniejsze prawdy, takie jak te zawarte w „Dziadach cz.II” sa jak najbardziej przydatne czlowiekowi we wspolczesnych czasach.     dozo ale jest

Dodaj swoją odpowiedź