Praca kontrolna do szkoły na temat "Mapa jako źródło informacji geograficznej"

Pierwsza mapa drukowana pochodzi sprzed około 500 lat. Na mapie tej urozmaiconą rzeźbę terenu przedstawiono w postaci ciągów kopczyków. Powszechne przyjęcie kartografii nie dokonało się szybko. W Polsce ogromną rolę w upowszechnieniu tej metody odegrał Eugeniusz Romer, jeden z największych polskich geografów i kartografów. On też opracował skalę barw stosowaną przez dziesięciolecia. Kolejnym ważnym krokiem w opracowaniu map stała się fotografia lotnicza. Ta nowa technika licząca zaledwie kilkadziesiąt lat zapoczątkowała rewolucje w tej dziedzinie. Mapa jest podstawowym źródłem informacji geograficznej. Mapa jest rysunkiem przedstawiający na płaszczyźnie zmniejszony i uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części według przyjętych zasad odwzorowania kartograficznego i przy użyciu symbolicznych znaków umownych. Najstarsza znana mapa liczy około 3500lat. Pochodzi ona z Mezopotamii, a została wykonana na glinianej tabliczce. Około 1000 lat młodsza jest babilońska mapa całej znanej wówczas Babilończykom Ziemi. W drugim stuleciu p.n.e. żył Hipparch uznawany za pioniera teorii kartografii matematycznej.   skład map wieloskalowych wchodzą mapy topograficzne i poglądowe mapa taka posiada skalę większą niż 1: 200000 . Mapy ogólnogeograficzne – dzielą się na mapy hipsometryczne zwane też(fizycznymi) i mapy polityczne zwane mapami(administracyjnymi). - na mapach fizycznych zaznaczone jest ukształtowanie terenu.

Mapa jest podstawowym źródłem informacji geograficznej. Mapa jest rysunkiem przedstawiający na płaszczyźnie zmniejszony i uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części według przyjętych zasad odwzorowania kartograficznego i przy użyciu symbolicznych znaków umownych. Najstarsza znana mapa liczy około 3500lat. Pochodzi ona z Mezopotamii, a została wykonana na glinianej tabliczce. Około 1000 lat młodsza jest babilońska mapa całej znanej wówczas Babilończykom Ziemi. W drugim stuleciu p.n.e. żył Hipparch uznawany za pioniera teorii kartografii matematycznej. Pierwsza mapa drukowana pochodzi sprzed około 500 lat. Na mapie tej urozmaiconą rzeźbę terenu przedstawiono w postaci ciągów kopczyków. Powszechne przyjęcie kartografii nie dokonało się szybko. W Polsce ogromną rolę w upowszechnieniu tej metody odegrał Eugeniusz Romer, jeden z największych polskich geografów i kartografów. On też opracował skalę barw stosowaną przez dziesięciolecia. Kolejnym ważnym krokiem w opracowaniu map stała się fotografia lotnicza. Ta nowa technika licząca zaledwie kilkadziesiąt lat zapoczątkowała rewolucje w tej dziedzinie. 1. Podział map ze względu na skale :  a) Mapy wieloskalowe, b) Mapy średnioskalowe, c) Mapy małoskalowe. Mapy ogólnogeograficzne – dzielą się na mapy hipsometryczne zwane też(fizycznymi) i mapy polityczne zwane mapami(administracyjnymi). - na mapach fizycznych zaznaczone jest ukształtowanie terenu. Na podkładzie zawierającym wybrane elementy treści mapy ogólnogeograficznej sporządza się mapy tematyczne, czyli (specjalne). - mapy takie dotyczą : zjawisk gospodarczo-społecznych, kształtowania i ochrony środowiska i zjawisk przyrodniczych. Mapy takie można kwalifikować ze względu na ich przeznaczenie. Zatem ich odmian może być tyle, ilu jest potencjalnych użytkowników. Dla przykładu wymieńmy mapy szkolne, turystyczne, samochodowe, kolejowe, lotnicze, mapy przydatności obszaru dla potrzeb turystyki, rolnictwa, przemysłu lub budownictwa itp. Dla przedstawienia zjawisk, zdarzeń i obiektów w przestrzeni geograficznej stosuje się różne znaki graficzne i różne sposoby prezentacji.