Prosze o pomoc bardzo wazne! 1.Dorobek cywilizacyjny panstw starozytnego bliskiego wschodu. 2.Cechy charakterystyczne polis greckich na przykladzie Aten i Sparty. 3.Pansstwo rzymskie w II-I w.p.n.e. 4.Cesarstwo rzymskie w I-II w.p.n.e.

Prosze o pomoc bardzo wazne! 1.Dorobek cywilizacyjny panstw starozytnego bliskiego wschodu. 2.Cechy charakterystyczne polis greckich na przykladzie Aten i Sparty. 3.Pansstwo rzymskie w II-I w.p.n.e. 4.Cesarstwo rzymskie w I-II w.p.n.e.
Odpowiedź

1.Państwa te osiagnęły: -pismo (piktograficzne-inaczej obrazkowe ktore swój początek miało w Egipcie) -sztukę (malarstwo,rzeźbę). -wynalazki(system irygacyjny,dzieki ktoremu mozna było nawadniad duze obszary uprawne został wynaleziony w Mezopotamii),inne wynalazki-koło,żuraw,zegar słoneczny,braz uzyskiwany ze stopuw miedzi i cyny-sumerowie. -budowle(piramidy chociażby w Gizie czy Dolinie Trzech Królów) 2.Cechy polis:(inaczej miasto-panstwo) Polis były wspólnotami obywatelskimi. -O losach miasta decydowali obywatele na specjalnych spotkaniach, -Polis miało rade,ktora przygotowywała projekty ustaw,dyskutowała nad kwesiami przedstawionymi przez urzednikow,podejmowała tez własne działania. -na polis składało sie nie tylko miasto otoczone murami,ale takze terytorium wiejskie rozciagajace sie w promieniu od kilku do kilkunastu km. -Atena była opiekunką i Sparty i Aten,kazde polis musiało miec za opiekuna ktoregos z bogow. -była całkowiecie niezalezna od swoich sasiadow.   3.W II p.n.e nastapił kryzys wewnetrzny,doprowadziły do tego wojny domowe.Zaczęły szerzyc sie społeczne konflikty i orupcje.Nastapiły zrady dyktatorskie,zawiązywano triumwiraty.Nieograniczoną władze posiadał Juliusz Cezar,po nim zaś rządy objał Oktawian August.Była to nowa era:cesarstwo,zwane Imperium Romanum.Początkową forma tego ustroju był pryncypat.Oktawian August będąc  monarchą określał sie mianem "caesar".Cesarz w ustroju tym rzadził razem z senatem.Była to forma jednowładztwa.Z czasem pryncypat zaczął przekształcać się w monarchie absolutna i cesarz Dioklecjan zastapił ja ustrojem zwanym dominatem. Cesarz był panem życia i dobytku swoich poddanych. Jego rządy były nieograniczone, a wola stanowiła prawo. Opierał się na wojsku i rozbudowanej kadrze urzędniczej. Poddani oddawali mu cześć boską.Doszło jednak do podziału rzadów w imperium jednak jednosc panstwa miała pozostac.Ukształtowało sie cesarstwo wschodnio-rzymskie i zachodnio-rzymskie.Reformy zaprowadzone przez Konstantyna I Wielkiego przekształciły Imperium Romanum w monarchię absolutną.Ustanowił Konstantynopol w cesarstwie wschodnio-rzymskim druga stolica panstwa.W roku 476 p.n.e ostatni cesarz panstwa zachodnio-rzymskiego,Romulus Augustulus został usunięty przez germańskiego wodza Odoakra, co zakończyło okres jego istnienia.Cesarstwo wschodnio-rzymskie trwało do 1453 roku jako bizancjum gdzie rozwineła sie kultura zwana bizantyjska.   Sorki,ale na punkt 4 ciezko mi odpowiedziec:(    

Dodaj swoją odpowiedź