1 Udowodnij ze DNA jest substancja dziedziczna. 2 Wspołczesne poglady na strukture i funkcje genu 3 Wyjasnij budowe kodu genetycznego 4 Omow rodzaje mutacji, przebieg i znaczenie   (potrzebuje do 25/10/)

1 Udowodnij ze DNA jest substancja dziedziczna. 2 Wspołczesne poglady na strukture i funkcje genu 3 Wyjasnij budowe kodu genetycznego 4 Omow rodzaje mutacji, przebieg i znaczenie   (potrzebuje do 25/10/)
Odpowiedź

1.a) Pierwsze prawo Mendla (prawo czystości gamet) – każda gameta wytwarzana przez organizm posiada tylko jeden allel z danej pary alleli genu. Wynika z tego, że każda komórka płciowa musi zawierać po jednym genie z każdej pary alleli. b) Drugie prawo Mendla (prawo niezależnej segregacji cech) – geny należące do jednej pary alleli są dziedziczone niezależnie od genów należących do drugiej pary alleli, w związku z czym w drugim pokoleniu potomnym (F2) obserwuje się rozszczepienie fenotypów w stosunku 9:3:3:1 . 2 i 3 .CECHY BUDOWY HELISY DNA: DNA jest dwuniciową prawoskrętną helisą (nici polinukleotydowe w cząsteczce są zorientowane względem siebie przeciwnie); zasady azotowe wchodzące w skład nukleotydów znajdują się wewnątrz helisy i ułożone są pod kątem prostym do jej długiej osi, zaś deoksyryboza i grupa fosforanowa są na zewnątrz; średnica helisy to 2 nm, a na jeden jej skręt przypada 10 par nukleotydów; pomiędzy obiema nićmi tworzą się wiązania wodorowe: dwa pomiędzy A i T, trzy pomiędzy G i C. GEN jest odcinkiem DNA, w którym zakodowana jest informacja dotycząca budowy jednego białka (cząsteczka zbudowana z aminokwasów łańcuchowo połączonych wiązaniami peptydowymi). Kolejne geny ułożone są w DNA liniowo, na całej jego długości. KOD GENETYCZNY to zbiór zasad określających sposób zapisywania w DNA informacji genetycznej mówiącej o kolejności aminokwasów wbudowywanych do białkowego łańcucha.  4. Mutacje – są to nagłe , skokowe , bezkierunkowe zmiany w DNA , w wyniku których pojawia się organizm zwany mutantem . Nowo powstałe zmiany w  organizmie , jeśli nastąpiły w komórkach płciowych ( gametach ) są przekazywane z pokolenia na pokolenie  . W zależności od rodzaju komórek , zachodzące w nich mutacje dzielimy na  : -         somatyczne – dotyczące komórek ciała -         generatywne – dotyczące gamet Przykładem mutacji somatycznej są np. nierówno zabarwione oczy człowieka , np. jedno niebieskie , drugi brązowe lub część oka niebieska , część brązowa , albo winogrona bez nasion , odmiany jabłoni i gruszy bez nasion ( te mutacje są pożądane w praktyce rolnej ) . Mutacje somatyczne nie są dziedziczone i występują tylko u danego osobnika . W komórkach rozrodczych ( genetycznych ) zachodzić mogą mutacje : -         genowe – dotyczą zmian sekwencji nukleotydów w obrębie genu , czyli na małym odcinku DNA -         chromosomowe - dotyczą zmian struktury chromosomów -         genowe – dotyczą zmian liczby chromosomów   Mutacje genowe  ( punktowe ) powstają na poziomie DNA w wyniku zmiany sekwencji nukleotydowej genu, a mianowicie : -         tranzycji , czyli zmiany jednej zasady azotowej danego rodzaju ( purynowej lub pirymidynowej ) na drugą tegoż rodzaju np. guaniny na adeninę, -         transwersji,  będącej zamianą zasady purynowej na pirymidynową bądź odwrotnie -         delecji, tj. wypadnięciu  jednego nukleotydu (-ów)            -         insercji, tj. wstawienia dodatkowego nukleotydu (-ów)  

Dodaj swoją odpowiedź