Zasada działania elektrofiltru. Jakos to ładnie wszystko do kupy złożyć zeby taki minireferat wyszedł, nie duzo zeby były najwazniejsze informacje.

Zasada działania elektrofiltru. Jakos to ładnie wszystko do kupy złożyć zeby taki minireferat wyszedł, nie duzo zeby były najwazniejsze informacje.
Odpowiedź

Ponieważ cząstki pyłu niesione przez gaz są z natury elektrycznie obojętne, muszą zostać naelektryzowane, tak aby proces oczyszczania mógł zachodzić. Ładunek elektryczny jest nadawany ziarnom pyłu poprzez wykorzystanie ulotu, tj. opuszczania elektrody przez ładunki elektryczne wskutek wyładowania koronowego – rodzaju wyładowania elektrycznego w niejednorodnym silnym polu elektrycznym, z zastosowaniem napięć rzędu dziesiątek kV. Zwykle stosuje się ujemne ładowanie elektrody ulotowej. Ziarna pyłu uzyskują ładunek elektryczny od zjonizowanych przez ulot cząsteczek gazu. Obdarzone ładunkiem elektrycznym wędrują (migrują) do elektrody o ładunku przeciwnym (zjawisko elektroforezy), na której się osadzają (jest to elektroda osadcza bądź zbiorcza). Na elektrodzie cząstki rozładowują się elektrycznie. Następnie są cyklicznie z niej usuwane (strącone lub spłukane). Siła elektrostatyczna zależy od ładunku ziarna pyłu, zaś ładunek możliwy do zgromadzenia na ziarnie zależy m.in. od rozmiaru tegoż ziarna. Dlatego elektrofiltry bardzo skutecznie (zwykle w ponad 99%) wychwytują ziarna pyłu o średnicach większych od 10 µm, natomiast z reguły przepuszczają ziarna mniejsze (tzw. PM10 – zob. aerozole atmosferyczne).

Dodaj swoją odpowiedź