Przedstaw jakie będą konsekwencje dla gospodarki firm i gospodarstw domowych, gdy wzrosną i spadną stopy procentowe. PODAJCIE SZYBKO ODPOWIEDZ, PROSZĘ! DAJĘ NAJ!

Przedstaw jakie będą konsekwencje dla gospodarki firm i gospodarstw domowych, gdy wzrosną i spadną stopy procentowe. PODAJCIE SZYBKO ODPOWIEDZ, PROSZĘ! DAJĘ NAJ!
Odpowiedź

W przypadku podniesienia stóp procentowych, jest to dobra wiadomość dla tych, którzy trzymają w bankach oszczędności, gdyż zwiastuje możliwość wzrostu oprocentowania depozytów – czyli nasz zysk z lokat powinien być wyższy. Oczywiście – nie zawsze ten wzrost następuje automatycznie, decydują o tym bowiem także inne czynniki, jak choćby konkurencja pomiędzy bankami. Odwrotnie jest w przypadku kredytów. Podniesienie stóp procentowych przez bank centralny oznacza, że osoby obarczone kredytami (o zmiennej stopie procentowej) bądź starające się o kredyt muszą liczyć się ze wzrostem kosztów kredytu. A to oznacza płacenie wyższych rat miesięcznych. Stopy procentowe są niezwykle istotne dla funkcjonowania gospodarki, ponieważ ich poziom wpływa na wiele podejmowanych decyzji. Wysokie stopy procentowe zniechęcają do robienia zakupów na kredyt (np. do zakupu mieszkania lub samochodu) - w obawie, że konsument nie będzie w stanie spłacić raty kredytu lub koszty spłaty będą bardzo wysokie, jak również utrudniają przedsiębiorstwom finansowanie bieżących kosztów działalności (kredyt obrotowy). Oprócz wpływu na decyzje gospodarstw domowych, stopy procentowe oddziałują także na decyzje firm w sprawie inwestycji. Wysoki koszt kredytu może np. powstrzymać firmę przed zbudowaniem nowej fabryki, dzięki której powstałyby nowe miejsca pracy. Poziom stóp procentowych oddziałuje więc na kondycję gospodarki. Generalnie rzecz biorąc, im wyższe stopy procentowe na rynku, tym niższy popyt w gospodarce. Z drugiej strony, wysokie stopy procentowe zachęcają do oszczędzania. Można powiedzieć, że stopa procentowa jest wynagrodzeniem za cierpliwość – oszczędzając pieniądze człowiek rezygnuje z obecnej konsumpcji na rzecz konsumpcji w przyszłości. Im wyższe jest to wynagrodzenie, tym chętniej podejmuje się decyzję o oszczędzaniu, bowiem dzięki niemu przyszła konsumpcja staje się większa od tej, którą moglibyśmy zrealizować obecnie. Stopa procentowa kształtuje się na rynku jako cena, która równoważy dostępne oszczędności z popytem na kredyty. Jeśli popyt na kredyt jest większy od dostępnych oszczędności, to stopa procentowa rośnie. Na poziom rynkowych stóp procentowych może również wpływać bank centralny poprzez politykę pieniężną: wzrost podaży pieniądza obniża stopy procentowe na rynku, a spadek – zwiększa.  

Dodaj swoją odpowiedź