Wypracowanie na temat "nie ma zbrodni bez kary" na podstawie "Balladyny" J.Słowackiego

TROSZKĘ TEGO JEST ALE MAM NADZIEJĘ ŻE POMOGĘ NAPISANE JEST NORMALNYM JĘZYKIEM

(wstęp) Wielu współczesnych ludzi żyjąc na tym świecie, stara się myśleć tylko o sobie, zaspokajać własne potrzeby materialne i nie tylko, kosztem innych. Nie myślą o tym, że teraz lub w przyszłości poniosą odpowiedzialność za swoje czyny. Pokazał nam to w swoim dramacie "Balladyna" J. Słowacki.

(rozwinięcie) Balladyna była zwykłą dziewczyną. Pochodziła z ubogiej rodziny. Wychowywała się bez ojca z matka i z siostrą. jak większość młodych dziewcząt, marzyła aby wyjść bogato z mąż. Pewnego dnia do chatki wdowy puka młody rycerz - Kirkor. Kiedy wchodzi widzi dwie dziewczyny, w których za sprawą czarów Skierki zakochuje się. Nie mogąc rozstrzygnąć, którą wybrać a żonę słuch rad matki: "niech dziewczyny pójdą do lasu nazbierać mali, ta która pierwsza zbierze cały dzban zostanie żona Kirkora". Następnego dnia Alina i Balladyna idą do lasu nazbierać malin. Kiedy Alina zbiera maliny, to jej owoce są wprost różowe, lecz maliny Balladyny są czerwone jak krew. Kiedy dziewczyny spotykają się, Alina ma pełny dzbanek, a Balladyna ma mało uzbieranych owoców. Podczas rozmowy Alina wyśmiewa się z Balladyny, że jest leniwa, ale jest gotowa oddać swój dzban, gdy ładnie poprosi. Zazdrosna o szczęście Aliny, nie chce aby siostra wygrała, więc zabija ja pod wierzba i zabiera dzban Aliny. Za sprawa zbrodni zostaje żoną Kirkora. Jedną z następnych ofiar Balladyny jest Grabiec, którego Goplana zamienia w wierzbę, pod którą Balladyna zabiła siostrę. W ten sposób Grabiec staje się świadkiem zbrodni. Następnie Goplana odczarowuje Grabca i ofiaruje mu koronę Pustelnika za to, aby został jej kochankiem. W ten sposób Grabiec zostaje królem. Balladyna chcąc zagarnąć koronę, zabija Grabca. Kolejną ofiara Balladyny jest Pustelnik. Balladyna idzie po rade do starca, by wyleczyć swoją plamę na czole, która pojawiła się po zabiciu Aliny. Starzec pytając ją, czy wie, kto zabił Alinę, łapie ją za rękę wyczuwa jej podwyższony puls i domyśla się że to ona jest sprawczynią zbrodni. Pustelnik zna również historię złego traktowania matki przez Balladynę. Balladyna bojąc się, aby Pustelnik nie wyjawił prawdy zabija go. Balladyna sprawując sądy zostaje ukarana. Uderza w nią piorun i ginie. W ten sposób zbrodnie zostają ukarane.

(zakończenie) W dramacie można stwierdzić że "nie ma zbrodni bez kary", gdyż kara zawsze dopadnie złoczyńcę. Starajmy się więc żyć i postępować uczciwie, wiarygodnie i za wszelką cenę nie spełniajmy własnych celów, które mogą być krzywdzące dla innych, ponieważ za przykładem Balladyny, możemy być za nie srodze ukarani. MAM NADZIEJĘ ŻE POMOGĘ

Dodaj swoją odpowiedź