Cześć, Scharakteryzuj skrzypy i widlaki. jak moglibyści to napisać coś takiego : skrzypy : 1 Środowisko życia : - - - - 2.Budowa morfologiczna (zewnętrzna) : - - - - - 3 Rola skrzypów: - - - i tak samo z widlakami :)

Cześć, Scharakteryzuj skrzypy i widlaki. jak moglibyści to napisać coś takiego : skrzypy : 1 Środowisko życia : - - - - 2.Budowa morfologiczna (zewnętrzna) : - - - - - 3 Rola skrzypów: - - - i tak samo z widlakami :)
Odpowiedź

Skrzypy: 1.rosną w różnych, przeważnie wilgotnych i zacienionych środowiskach, np. na wilgotnych glebach piaszczystych, podmokłych łąkach, w lasach, nad brzegami potoków, w runie lasów liściastych. Niektóre mogą żyć w suchszych miejscach 2. Składają się z podziemnych kłączy, z których wyrastają wzniesione nadziemne łodygi oraz korzenie przybyszowe. Kłącza i łodyga jest segmentowana, podzielona na odcinki tworzące węzły i międzywęźla. W węzłach wyrastają niewielkie łuskowate liście. U współczesnych gatunków zrośnięte w pochewkę oraz boczne odgałęzienia pędu. Pędy mają w środku liczne kanały powietrzne. Na samym szczycie łodygi znajduje się kłos zarodnionośny – strobil – ma postać płaskich tarczek pod którymi znajduje się kilka lub kilkanaście zarodni. 3.Skrzyp wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia, np. w kosmetyce, jako środek poprawiający włosy i paznokcie. w ziołolecznictwie, a także do barwienia tkanin.   Widlaki 1. siedliska wilgotne cieply klimat rzadko sa rosllinami wodnymi nieliczne rosna w miejscach suchych a nawet polpustyniach 2.Widłaki są jednakozarodnikowe (ich zarodniki są jednakowej wielkości). Charakteryzują się widlasto rozgałęzionymi pędami i korzeniami. Tworzą zwykle pokładające się pędy, z których wyrastają pędy wzniesione. Na ich szczytach powstają kłosy zarodnionośne, na których wytwarzane są zarodniki. Z zarodników rozwijają się bulwkowate, zazwyczaj cudzożywne przedrośla, które odżywiają się dzięki symbiozie z grzybem. 3. widłaki mimo niewielkich rozmiarów mają ogromne znaczenie zarówno w życiu człowieka, jak i w przyrodzie. Bowiem wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym i odlewniczym. To z ich ciał powstały złoża węgla i "czarnego złota". Stanowią podstawę podszytu i ułatwiają byt grzybom poprzez mikoryzę. Niestety ilość widłaków jest wyjątkowo ograniczona, uniemożliwiając nam korzystanie ze wszystkich ich zalet  

Dodaj swoją odpowiedź