WItaminy i składniki mineralne źródła i znaczenia organizmów człowieka minimum 3/4 strony A4. Nie kopiować tego zadanie 1 kl TEM w Wyszkowie

Składniki mineralne spełniają w żywych organizmach rolę substancji regulujących przemianę materii oraz są materiałem budulcowym. Organizm ludzki zawiera w swym składzie około 40 pierwiastków chemicznych. Podobnie do witamin, zalecane ilości składników mineralnych niezbędne do zapewnienia zdrowia są określane w miligramach lub nawet mikrogramach. Niektóre z nich występują w większych ilościach i noszą nazwę makroelementy, inne zaś – w ilościach śladowych i noszą nazwę mikroelementów. Do makroelementów należą: • Wapń (Ca)  • Chlor (Cl)  • Magnez (Mg)  • Fosfor (P)  • Potas (K)  • Sód (Na) Do pierwiastków śladowych czyli mikroelementów należy: • Chrom (Cr)  • Kobalt (Co)  • Miedź (Cu)  • Fluor (F)  • Jod (J)  • Żelazo (Fe)  • Mangan (Mn)  • Molibden (Mo)  • Selen (Se)  • Cynk (Zn) • Bar (Ba) • Kadm (Cd) • Glin (Al.) • Lit (Li) • Stront (Sr) • Wanad (V) • German (Ge) Składniki mineralne spełniają w organizmie różnorodne funkcje: - Biorą udział w budowie organizmu (są częściami składowymi zębów, kości, paznokci, tkanek miękkich itp.) - Wchodzą w skład cieczy ustrojowych, np. żelazo w hemoglobinie krwi, - Są częścią składowo enzymów, hormonów i witamin, - Są niezbędne przy wielu reakcjach przebiegających w organizmie, np. wapń współdziała w procesie krzepnięcia krwi, - Utrzymują stały skład i odczyn tkanek i cieczy oraz regulują ciśnienie osmotyczne i krążenie cieczy w organizmie, - Biorą udział w procesach trawienia, wchłaniania i wydalania, - Wywierają wpływ na funkcjonowanie niektórych narządów i układów  Składniki mineralne, jako substancje egzogenne, powinny być dostarczane człowiekowi systematycznie. W przypadku niedoboru składników mineralnych w pożywieniu wydalanie ich odbywa się kosztem nagromadzonych zapasów. Składniki te są wydalane przez nerki, skórę i przewód pokarmowy.