Charakterystyka Jagienki i Danusi z Krzyzakow. łacznie zeby bylo okolo 2 stron.

Danusia i Jagienka to bohaterki książki pt."Krzyżacy". Poznajemy je kiedy mają ok.13-15 lat. Danuśka jest jedyną córką Juranda ze Spychowa.Natomiast Jagienka najstarszązdzieci Zycha i Małgorzaty.  Danusia miała rozpuszczone bląd włosy, bladą twarz, a na niej piękne błękitne oczy. Jagienka wysportowaną smukłą sylwetkę, ciemne włosy zawsze wiązane w warkocze. Obie dziewczyny podobały się Zbyszkowi. Subtelna i delikatna Danuśka zawsze rozpaczała nad losem swojej rodziny i przyjaciół.Bystra Jagienka starała się rozwiązać każdy problem . Lubiała rzeczy, które w ówczesnych czasach uważane były za typowo męskie. Danusia była do tego zbyt krucha Obie bohaterki cechuje szczerość i spontaniczność uczuć.Jagienkę poznajemy, gdy serdecznie wita powracającego ojca. Nie wstydzi się swej radości, jest też serdeczna wobec Maćka i Zbyszka. Danusię i Jagienkę łączy szlacheckie pochodzenie, uroda oraz to, że obie zostały wcześnie osierocone przez matki. Dzielą je jednak życiowe doświadczenia i usposobienia.Danusia pochodzi ze znakomitego rodu, Jagienka z mniej znanej szlachty. Z tych dwóch postaci bardziej podobała mi się Jagienka, ponieważ potrafiła znaleźć się w każdej sytułacji. Była bezinteresowna bo mimo wszystko modliła się o zdrowie Danusi i chciała, aby Zbyszek był szczęśliwy. Myślę ,że powinniśmy brać przykład z kobiety, która zawsze poradzi sobie bez mężczyzny , a nie z dziecinnej dziewczynki, która nie ma własnego zdania.

W powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” przedstawione są dwie główne postaci żeńskie są nimi Danusia i Jagienka. Postaci Danusi i Jagienki różnią się między sobą wyglądem, zachowaniem, sposobem bycia oraz warunkami, w jakich dorastały w dzieciństwie. Danusia posiada anielską urodę blondynki i piękny głos. Ubierała się w suknie jak dama dworu „Na głowie miała wianeczek, włosy puszczone po ramionach, suknię niebieską i czerwone trzewiczki z długimi końcami”. Danuśka wychowywała się na dworze księżnej Anny Danuty, uczyła się dworskich manier i jak zostać damą dworu. Była osobą o bardzo wrażliwym charakterze, delikatną, wymagającą opieki. Jej trudna przeszłość, tragedia, jaka ją spotkała sprawiły, że stała się osobą chorą, smutną, obłąkaną. Jagienka jest przeciwieństwem Danusi. To ciemnowłosa dziewczyna o rumianej twarzy i o silnej zgrabnej sylwetce.Mimo, że obie dziewczyny różnią się między sobą posiadają również cechy wspólne. Obie dziewczyny zakochane były w Zbyszku z Bogdańca. Danusia była szczęśliwa, że Zbyszko będzie jej rycerzem i będzie bronił jej życia i czci. Świadczy o tym fragment w powieści „...modre jej oczka śmiały się do klęczącego Zbyszka i nie mogła się powstrzymać od przebierania z radości nóżkami”. Jagienka była towarzyszką Zbyszka podczas zabaw w latach dziecięcych. Gdy Zbyszko otrząsnął się ze smutku po śmierci Danuśki, spostrzegł u Jagienki prawdziwą kobietę, którą później poślubił. To jak bardzo Jagusia kochała Zbyszka popiera następujący cytat: „Ona zaś przyjeżdżała skwapliwie i na wezwanie, i z własnej woli – gdyż pokochała Zbyszka ze wszystkich sił duszy i serca”. Dziewczyny posiadały lekkie i delikatne głosy. Gdy ojciec Jagienki wrócił z wojny cały i zdrowy: „poczęła krzyczeć cienkim, nieco jeszcze dziecinnym głosem”, natomiast Danusia, kiedy to śpiewała dla księżnej Anny Danuty: „podniosła do góry głowę jak ptak, który chce śpiewać i przymknąwszy oczęta poczęła srebrnym głosikiem...”. Sądzę, że obie bohaterki mogą być wzorem dla dzisiejszych dziewczynek i kobiet, mimo, że żyły w czasach tak odległych (XV wiek).Jednak bardziej przekonującym wzorem na dzisiejsze życie wydaje mi się być postać, Jagienki, ponieważ posiadała o wiele więcej cech i umiejętności, które mogą być przydatne w życiu dzisiejszym.