Uzasadnij , że Rudy , Zośka i Alek to ludzie, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać.

Temat zakłada , że bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego pt. ,, Kamienie na szaniec ' : Alek , Rudy i Zośka potrafili pięknie żyć i pięknie umierać.W swojej pracy postaram się udowodnić słuszność podanej tezy.
Pragną zwrócić uwagę na czasy w których żyli chłopcy. Był to okres II Wojny Światowej i podjęcia wyboru przez każdego człowieka między życiem bez honoru , agodną śmiercią.
Rudy, Alek i Zośka ukończyli Gimanzjum imienia Stefana Batorego, byli harcerzami w drużynie Buków. W czasie wojny zostali członkami Szarych Szeregów i podziemnej organizacji Wawer, a później żołnierzami Armii Krajowej. Postanowili godnie umrzeć w imie wolnej Polski, dla przyszłych pokoleń.
Dla przyjaciół najważniejszą wartością był patriotyzm , któremu podporządkowali całe swoje życie. Codziennie starali się uprzykrzać życie okupantom. Organizowali wiele akcji, podczas których nie zawahali się poświęcić dla swoich towarzyszy. Nie wiedzeli co przyniesie następny dzień, dlatego żyli chwilą.
Interesował ich świat przeżyć wewnątrznych, często poruszali rozmowy o tematach : filozoficznych, społecznych, kulturalnych i o problemach moralnych.
Jan Bytnar, przez przyjaciół nazywany Rudym - ze względu na kolor jego czupryny. Odznaczył się w akcji ,, rysowania kotwic . Dzięki wynalezieniu wiecznego pióra narysował duży Symbol Polski Walczącej, na Pomniku Lotnika. Do jednego z największych osięgnięć Jana Bytnara można zaliczyć zerwanie wielkiej , hitlerowskiej flagi z gmachu niemieckiego Domu Kultury. Wówczas za te czyny groziła kara śmierci. Jego upór, oraz oddanie przyjaźni i ideałom pomogło mu przetrwać nieludzkie tortury i nie wydać żadnego z przyjaciół. Został on wystawiony przez życie na trudną próbę , z której wybrnął zwycięsko. Przed śmiercię Czarny Jaś przeczytał mu jedną ze zwrotek wiersza pt. ,, Testament ' :
,, Lecz zaklinam , niech żywi nie tracą nadzieji,
A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec. '
Aleksy Dawidowski, przez przyjaciół nazywany Alkiem , często się uśmiechał , był pełen optymizmu i wiary w wyzwolenie Polski. Przodował w akcji ,, tłuczenia szyb ' w galeriach fotografii niemieckiej. Wykazał się ogromną odwagą , kiedy bez żadnego ubezpieczenia postanowił zdjąć niemiecką tablicę z pomnika polskiego astronoma , Mikołaja Kopernika. Dzięki tej operacji uzyskał kolejny pseudonim , Kopernicki. Podczas akcji pod Arsenałem został śmiertelnie ranny co Rudy , również był w tej chwili otoczony przyjaciółmi. Pomimo cierpienia umarł z ulgą i nadzieją na odzyskanie niepodległości przez przyjaciół.
Tadeusz Zawadzki przez swoją niemal dziewczęcą urodę , był nazywany przez przyjaciół Zośką. Charakteryzowała go wybitna inteligencja , niespotykany rozsądek oraz wielkie ambicje. Dzięki swym ponadprzeciętnym zdolnością organizacyjnym , jako pierwszy pełnił funkcję komendanta regiony Mokotów Gorny. Zasłyną dzieki dokładnemu przygotowaniu akcji pod Arsenałem , podczas której odbito z rąk gestapo 25-ciu więźniów , w tym jego przyjaciela Jana Bytnara. Po śmierci przyjaciół załamał się , ale nadal służył w Armii Krajowej. Ostatnia akcja , jaką przygotował odbyła się pod Sieczychami. Zginął podczas niej , wierząc , że w pełni oddał się ojczyźnie i cierpiał za lepsze życie dla przyszłych pokoleń.
Kolejnym argumentem , potwierdzającym słuszność tezy są więzy łączące Zośkę , Alka i Rudego. Byli oni zdolni do największych poświęceń. Razem cieszyli się z udzanej akcji i wspierali się nawzajem w trudnych chwilach. Nie wyobrażali sobie , że mogliby nie odbić Rudego z rąk gestapowców , pomimo tego , ze wcześnie nie przeprowadzano takich akcji.
Ich przyjaźń w pełni odzwierciedla powiedzenie ,, jeden za wszystkich , wszyscy za jednego' , choć ich motto brzmiało : ,, Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo ' . Mogli oni wybrać łatwiejszą drogę i poddać sie okupantom , jednak każdy z nich wierzył , że dzięki tym początkowo mało ważnym akcjom orzyczynią sie do obalenia hitleryzmu.
Nie wolno też pominąć faktu , że przyjaciele pomimo wojny i braku możliwożci na wyższą edukacje mieli własne marzenia i plany na przyszłość. Czytali dużo książek i prowadzili filozoficzne rozmowy. Starali się doksztaucać i pogłębiać wiedzę , ponieważ wierzyli , że dzięki temu może kiedyś przysłużą się Polsce. Szczególnie Zośka miał dużą łatwość przyswajania sobie wiedzy, za to Rudego najbardziej zajmowały problemy moralne.
Niewątpliwie Rudy , Zośka i Alek zapisali się na kartach historii jako przykłady dla dzisiejszej młodzieży. Mieli oni bardzo racjonalne podejście do życia. Kierowali się właściwymi ideałami :
przyjaźnią , patriotyzmem i rodziną. Wiedzieli , że nie przyszło im żyć w najłatwiejszych czasach , ale nie użalali się nad sobą. Wybrali walkę przeciw hitlerowcą , ponieważ wierzyli , że Polska odzyska niepodległość i , że dzięki ich poświęceniu przyszłym pokoleniom będzie się tutaj żyło lepiej.
Uważam , że mimo tego , że funkconujemy w zupełnie innych czasach , a sytuacje nie zmuszają nas do podejmowania tak trudnych decyzji , to ideały zawarte w powieści ,,Kamienie na szaniec' mogą nadać odpowiedni kierunek naszemu życiu. Historia dała nam wiele przykładów zachowań wobec wyzwań jakie niesie ze sobą wojna.
Śmiem twierdzić , że dzisiejsza młodzież , w oparciu o historie takich ludzi jak Zośka , Alek i Rudy umiałoby podjąć odpowiednie decyzje i stanąć w obronie wyższych wartości.
Myślę , że powyższe argumenty dają podstawy ku temu , by twierdzić , że Rudy , Zośka i Alek potrafili pięknie żyć i pięknie umierać.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Z jakimi wartościami będą ci się kojarzyć bohaterowie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego? Uzasadnij swoje stanowisko.

„Kamienie na szaniec” opowieść o wojnie, która zniszczyła Polskę-zarówno duchowo jak i materialnie. Zniszczyła budynki, drogi, pola. Zniszczyła samych ludzi ich marzenia, plany, ambicje. Zniszczyła wszystko to co wartościowe i potrzebn...

Język polski

Uzasadnij słuszność stwierdzenia ża "Kamienie na szaniec" to opowieść o wielkich ideałach braterstwa i służby

„Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym i Zośce(...)którzy w życie wcielić potrafili
dwa wspaniałe ideały:
BRATERSTWO I SŁUŻBE.”
„kamienie na szaniec” to niewątpliwie opowieść o wielkich ideałach, które niestety w ...

Język polski

Uzasadnij, że Alek, Zośka i Rudy potrafili pięknie umierać i pięknie żyć

„Których nam nikt nie wynagrodzi
i których nikt nam nie zastąpi,
lata – ojczyzno złej młodości,
trudnej starości dniu narodzin”
Tak pisał o latach, w których przyszło mu żyć, Krzysztof Kamil Baczyński- poeta i żo�...