Życie ludzi paleolitu.
Paleolit - starsza epoka kamienna.
1. Dzieje rodu ludzkiego:
- australopiteki - przodek człowieka, postawa wyprostowana 110 - 150 cm, 30 - 50 kg, pożywienie - nasiona traw, korzenie, padliny.
- homo habilis - człowiek uzdolniony, padlinożerca.
- homo erectus - człowiek wyprostowany, potrafił wytwarzać narzędzia z drewna.
- homo sapiens - człowiek rozumny, prowadził koczowniczy tryb życia, wytwarzał narzędzia, wynalazł łuk, tworzył wyroby z drewna, kości i kamieni.
2. Człowiek rozumny pojawił się w Afryce ok. 140 000 tys lat temu. Ludzie paleolitu żyli w gromadach, prowadzili wędrowny tryb życia, rozpalali ogień, wytwarzali narzędzia.
3. Ludzie paleolitu pojawili się w Afryce i prowadzili koczowniczy tryb życia. Polegał ona na przenoszeniu się z miejsca na miejsce, w którym pożywienia jesst pod dostatkiem. Ludność chroniła się w jaskiniach lub budowała zimianki. Miszkała też w namiotach z kości i skór zwierzęcych. Jeśli posiadała dużo drewna, budowała szałasy drewniane. Ludzie epoki kamienia zajmowali się myślistwem. Polowali na duże zwierzęta ( mamuty, niedźwiedzie, renifery). Zastawiali pułapki (wykopywane doły w ziemi). Inną metodą polowania było wpędzanie dzikich zwierząt do bagien, z których nie były w stanie się wydostać. Zadaniem kobiet i dzieci było zbieranie owoców leśnych i jadalnych części roślin. W epoce paleolitu używano głazów, kamieni, oszczepów, później łuków oraz gałęzi do połowów. Robiono też igły, harpuny, a z kamienia pięściaki, ostrza ostrzepów, noża, groty strzał. Ubierano się w odzież ze skór, które były ozdobione muszelkami. Potrafili szyć (nićmi z kości) buty i czapki. Posiadali różne naczynia, np. : "garnek" - wykopany w ziemi dołek wyłożony skórą.
4. Ogień był bardzo ważny dla ludzi paleolitu. Dostarczał on światła, ciepła. Pozwalał piec mięso lub inne potrawy oraz odstraszać dzikie zwierzęta.