Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców XIX-wiecznej wsi? Jakie prace wykonywali chłopi ? Jakimi narzędziami się posługiwali ? Czy dziś używa się tych samych narzędzi ?W czym współczesna wieś jest podobna do wsi sprzed 150 lat, a czym się od niej różni?

Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców XIX-wiecznej wsi? Jakie prace wykonywali chłopi ? Jakimi narzędziami się posługiwali ? Czy dziś używa się tych samych narzędzi ?W czym współczesna wieś jest podobna do wsi sprzed 150 lat, a czym się od niej różni?
Odpowiedź

Głównym zajęciem mieszkańców wsi była uprawa roli i hodowla bydła.Zakres prac wiejskich wytyczały pory roku.I tak wiosną wysiewano żyto i owies.Jednocześnie najcięższym okresem dla chłopów byl okers przednówka czyli okres przed nowymi zbiorami.Wtedy to brakowało zapasów żywnościowych.Najlepszym okresem była jesień kiedy to zbierano plony i uzupełniano zapasy na zimę.Chłopi do uprawy pól używali pługów,bron.Sianokosy wykonywane były kosami i sierpami.Praca chłopów rozpoczynała się ze wschodem słońca,a kończyła o jego zachodzie.Ludność wiejska wolny czas spędzała obchodząc święta kościelne i obrzędy.Popularne były wróżby przepowiadające przyszłość czyli czy zbiory będą dobre,czy będzie lepsze życie.Natomiast jedynymi informacjami były ogłoszenia czytane przez księży w kościele.Czas wolny spędzano często w karczmie,gdzie grała kapela ludowa.Średniowieczni chłopi mieli obowiązki wobec pana ziemi czyli musieli odrabiać pańszczyznę,opłacać czynsz za użytkowanie ziemi oraz składać daninę w naturze.Wobec kościoła chłopi musieli oddawać dziesięcinę czyli dziesiątą część plonów.

Takie życie było trudne. Zero toalety, mieszkania małe i niezbyt wygodne. Mężczyźni pracowali zazwyczaj w Pozaniu. Z pracą też było ciężko, praca była, ale pieniądze były bardzo marne, a mężczyza musiał wyżywić całą rodziną a rodziny były wtedy wielodzietne. Kobiety zostawały w domu zajmowały się domem i dziećmi: gotowały prały malowały domy we wzory, bieliły ściany, robiły przetwory. Samochodów wtedy nie było, więc poruszli się konno dorożką, a drogi nie były zbyt piękne, do miasta żeby załatwić sprawunki jechało się długo, nawet z towarem, ludzie balli się podróżować w nocy bo bali się rabunków, co bardzo było złodzieją na renkę bo się w ten sposób bogacili. Najpopularniejsze zawody to były: kowal rzemieślnik, doktor. Dzieci też miały w szkołach ciężko, nauka była rygorystyczna mniej więcej tak jak w wojsku, a dzieci już musiały iść do pracy od najmłodszych lat- do fabryk, gdzie pracowały za miskę manny i kromkę chleba, co i w domu było najczęstszym posiłkiem. Ludzie, którzy posiadali młyn, lub świnie byli bogaci do młynów wtedy chodzili inny ludzie po mąkę, ze świń się robiło balerony lub kaszankę, co w sklepach było ciężko zdobyć. Myślę że pomogłem, liczę na NAJ ;* Miłego Dnia! 

Dodaj swoją odpowiedź