Opisz zasadę działania ( wzór, rysunek, opis) maszyn prostych: a)kołowrot, b)dźwignia dwustronna, c) dźwignia jednostronna, d)równo pochyła, e) krążek(blok)

Opisz zasadę działania ( wzór, rysunek, opis) maszyn prostych: a)kołowrot, b)dźwignia dwustronna, c) dźwignia jednostronna, d)równo pochyła, e) krążek(blok)
Odpowiedź

Dźwignia jednostronna – jest to pręt podparty na jednym końcu . Siły są przyłożone po jednej i tej samej stronie punktu podparcia. zastosowanie dźwignii jednostronnej: -stawy i kości ludzkiego ciała tworzą dźwignię jednostronną, -zasada dźwigni jednostronnej znalazła zastosowanie między innymi przy konstrukcji podnośników samochodowych i taczek;   Dźwignia dwustronna to najcześciej używana maszyna prosta, ułatwiająca wykonanie pracy przez zastąpienie siły o większej wartości przez siłę o mniejszej wartości,innym kierunku i zwrocie oraz punkcie przyłożenia.   Zastosowanie dźwignii dwustronnej : -wyznaczanie nieznanej masy ciała -nożyczki -szlabany przed skrzyżowaniem jezdni z torami kolejowymi -obcęgi -kombinerki   Blok nieruchomy - jest to krążek posiadający na obwodzie rowek i obracający się wokół stałej osi. Na krążek nałożona jest linka. Na jednym końcu tej linki zamieszczamy ciało przeznaczone do podniesienia, a do drugiego końca przykładamy siłę potrzebną do zrównoważenia ciężaru ciała. Wartość siły działania na bloku nieruchomym jest równa wartości siły oporu. Blok nieruchomy jest odmianą dźwigni dwustronnej o równych ramionach. Zastosowanie bloku nieruchomego : -w pracach budowlanych, - w rolnictwie, - system zwijania i wciągania żagli w średniowiecznych statkach; Blok ruchomy - to blok zawieszony na lince, której jeden koniec jest na stałe przywiązany do belki, do drugiego zaś przyłożona jest siła równoważąca ciężar podnoszonego ciała. Położenie bloku względem powierzchni zmienia się w czasie jego działania. Wartość siły działania na bloku ruchomym jest dwukrotnie mniejsza od wartości siły oporu. Blok ten działa na zasadzie dźwigni jednostronnej. Zastosowanie bloku ruchomego : - podnoszenie silników samochodowych, - jachting; Kołowrót - służy do podnoszenia i opuszczania ładunku zawieszonego na linie (lub łańcuchu) przez nawijanie jej na obracający się wał, napędzany korbą. Kołowrót również jest odmianą dźwigni dwustronnej. Zastosowanie kołowrotu; - w studniach (wodę wyciąga się za pomocą kołowrotu studziennego), - części różnych maszyn (rolę korby spełniają koła pasowe), - na statkach – przy załadunku materiałów oraz do podnoszenia kotwic, a czasami do przyciągania i cumowania statków;  Równię pochyłą stanowi deska lub platforma nachylona pod pewnym kątem do płaszczyzny poziomej. Równia ułatwia wznoszenie ciężarów, np. na samochód ciężarowy lub na pokład statku. Zastosowanie równi pochyłej: - schody, - śruba.     c) Dźwigini dwustronnej   Warunek równowagi dźwigni dwustronnej to równość iloczynów wartości sił działających po obu stronach osi obrotu i długości ich ramion : F1* r1=F2*r2   Bloku nieruchomergo   Bloczek nieruchomy to odmiana dźwigni dwustronnej równoramiennej, w której r1=r2.  Z tego powodu nie zmienia on wartości siły F, a jedynie jej zwrot ewentualnie i kierunek. Warunek równowagi dla bloczka nieruchomego F = Q Co zyskujemy ? Zwrot siły F ulega zmianie. Łatwiej wykonać pracę ciągnąc niż podnosząc.

Dodaj swoją odpowiedź